Dotyk i empatia zmniejszają ból

Nowe badanie przeprowadzone przez badaczy bólu pokazuje, że kiedy romantyczni partnerzy trzymają się za ręce, a jednego z nich coś boli, to ich fale mózgowe synchronizują się, a cierpienie ustępuje.

Publikacja: 15.03.2018 14:45

Dotyk i empatia zmniejszają ból

Foto: Shutterstock

Kiedy sięgniesz po dłoń cierpiącej z bólu, ukochanej osoby, zsynchronizują się nie tylko oddech czy bicie serca, ale także wzorce fal generowane przez wasze mózgi. Naukowcy z University of Colorado Boulder i University of Haifa, pod kierownictwem specjalisty od badania bólu doktora Pavla Goldsteina, udowodnili, że im głębsze i bardziej empatyczne jest pocieszanie partnera, którego coś boli, tym lepiej ich fale mózgowe synchronizują się, a im są lepiej zsynchronizowane tym szybciej i bardziej ból ustępuje.

Jest to najnowsze badanie opisujące zjawisko znane, jako synchronizacja interpersonalna i pierwsze, które analizuje synchronizację fal mózgowych w kontekście cierpienia, pokazując rolę uzdrawiającego dotyku i zniesienia odczuwania bólu, czyli analgezji. - Opracowaliśmy wiele sposobów komunikowania się we współczesnym świecie, ale mamy mniej fizycznych interakcji - powiedział Pavel Goldstein - Dokument ten, ilustruje siłę i znaczenie ludzkiego dotyku.

Badanie przeprowadzone za pomocą encefalografu EEG, przeprowadzone na parach heteroseksualnych, które, od co najmniej roku są razem, realizowało różne scenariusze takie jak siedzenie obok siebie bez kontaktu fizycznego, z trzymaniem się za ręce czy przebywanie w osobnych pomieszczeniach. Następnie powtórzono badanie w sytuacji, gdy kobieta była narażona na łagodny ból wywołany wysoką temperaturą.

Okazało się, że samo przebywanie w obecności drugiej osoby, z dotykiem lub bez, wiązało się z pewną synchronizacją fal mózgowych w paśmie alfa, długości fali związanej ze skupioną uwagą. Jednak, kiedy partnerzy trzymali się za ręce sprzężenie wzrastało najbardziej. Niestety, kiedy ona cierpiała, a on nie mógł jej dotknąć ich fale mózgowe działały w odmiennym rytmie. - Wydaje się, że ból całkowicie przerywa interpersonalną synchronizację między parami, a dotyk ją przywraca - mówi Goldstein.

Następnie przeprowadzono badanie poziomu empatii mężczyzny. Im był on większy tym synchronizacja silniejsza, tym szybciej ustępował ból, którego doświadczała kobieta. Naukowcy uważają, że empatyczny dotyk powoduje, że człowiek czuje się bardziej zrozumiany, co uaktywnia w mózgu mechanizmy ograniczające odczuwanie bólu.

Z badania wynika, że możemy wyrazić współczucie dla cierpiącego partnera, ale bez dotyku komunikacja nie będzie pełna. Wydaje się, że trzymanie się za ręce, pozwala na synchronizację także bez bólu, na przykład podczas spaceru. Takiej zsynchronizowanej parze życie wydaje się łatwiejsze, a świat bardziej kolorowy. 

Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki