Ciężarne wieloryby karłowate giną z rąk japońskich rybaków

Działacze ruchu na rzecz ochrony przyrody wzywają do zakończenia "odrażających" połowów wielorybów. Władze Japonii twierdzą, że prowadzą w ten sposób badania naukowe.

Aktualizacja: 30.05.2018 12:28 Publikacja: 30.05.2018 10:26

Ciężarne wieloryby karłowate giną z rąk japońskich rybaków

Foto: Customs and Border Protection Service, Commonwealth of Australia/CC-BY-SA-3.0

Z opublikowanego raportu wynika, że ponad 120 ciężarnych wielorybów zginęło podczas corocznego japońskiego polowania "badawczego" na Oceanie Południowym w 2017 roku.

Spośród 333 wielorybów złowionych podczas 12-tygodniowej wyprawy 181 stanowiły samice. 53 z nich było niedojrzałych. Opublikowane dane wykazały, że 122 ze 128 dorosłych samic było w ciąży.

"Odsetek ciąży u zwierząt, od których pobrano próbki, był wysoki (95,3 %). W badaniu nie zaobserwowano żadnego zwierzęcia karmiącego" - stwierdziła w sprawozdaniu technicznym Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza.

- Zabijanie 122 ciężarnych wielorybów jest wstrząsającą liczbą - powiedziała Alexia Wellbelove z programu Humane Society International. Jej zdaniem to pokazuje okrucieństwo japońskich polowań.

W 2014 r. wprowadzono tymczasowe wstrzymanie corocznego uboju wielorybów na Oceanie Południowym. Stwierdzono, że japoński program znany jako Jarpa II nie służył celom naukowym. Dwa lata później Japonia wznowiła polowania. 

Wellbelove wezwał Australię i inne kraje prowadzące połowy wielorybów do wysłania "możliwie najsilniejszego sygnału do Japonii, że powinna zaprzestać swoich śmiertelnych programów połowu wielorybów".

Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie