Mikroskopijne bezkręgowce należą do grupy kolczugowców. Są jedynymi zwierzętami wielokomórkowymi znanymi nauce, które żyją bez tlenu.
– To skrajnie nieprzyjazne środowisko – powiedział Roberto Danovaro z Universita Politecnica delle Marche w Anconie, szef zespołu, który te zwierzęta odkrył, a następnie opisał w magazynie „BMC Biology”.
Naukowcy zbadali próbki osadów z pokładów dennych. – Myśleliśmy, że w takich warunkach znajdziemy jedynie wirusy czy bakterie. Owszem, znajdowaliśmy tam organizmy wielokomórkowe, ale myśleliśmy, że żyły w natlenionej wodzie, kiedy obumarły, opadły na dno. Tymczasem te organizmy, które odkryliśmy, żyły – powiedział Danovaro.
Zamiast mitochondriów, które są kluczowe dla przyswajania tlenu, w komórkach zwierząt naukowcy odkryli hydrosomy charakterystyczne dla jednokomórkowych organizmów beztlenowych.
„Konsekwencje tego odkrycia wykraczają poza najgłębsze osady Morza Śródziemnego” – napisała w komentarzu w „BMC Biology” Lisa Levin ze Scripps Institution of Oceanography. „Osiągnięcie, jakiego dokonał Danovaro z zespołem, to olbrzymia szansa na odkrycie wielokomórkowego życia w innych środowiskach beztlenowych, na przykład w strefie dennej oceanów w pobliżu kominów hydrotermalnych”.