Jeśli palisz, możesz stracić wzrok

Palenie papierosów może stać się przyczyną gwałtownego pogarszania się wzroku po 35 roku życia i prowadzić do ślepoty.

Publikacja: 27.02.2019 14:05

Jeśli palisz, możesz stracić wzrok

Foto: Stock Adobe

Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu powoduje choroby serca i raka płuc.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że nałóg ten może spowodować kilka innych równie groźnych chorób, w tym ryzyko powstania plamek degeneracyjnych oka oraz zwiększyć zaćmę, jaskrę i retinopatię cukrzycową. Wieloletnie badania naukowców z Harvard Medical School wskazują, że nasilające się wraz z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej – przewlekłe, postępujące uszkodzenie siatkówki oka - nasila się w wyniku inhalacji dymu papierosowego i zawartych w nim substancji neurotoskycznych. Palacze, u których wykryto ten rodzaj degeneracji siatkówki mają znacznie większe ryzyko pogorszenia, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, co niemal zawsze  prowadzi do ślepoty. Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej jest nie palenie tytoniu w jakiejkolwiek postaci.
 
   Z kolei badacze z Rutgers University wyliczyli, że osoby palące więcej niż 20 papierosów dziennie są trzy do czterech razy częściej bardziej narażone na ślepotę wynikającą z degeneracji siatkówki oka niż osoby niepalące. Także osoby niepalące, ale mieszkające lub pracujące z palaczami są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko powikłań wzrokowych niż osoby nie będące biernymi palaczami.

   Opublikowany w ostatnim tygodniu lutego 2019 r. w czasopiśmie Psychiatry Research raport badaczy z Behavioral Health Care Rutgers wskazuje na wpływ palenia na widzenie kolorów i kontrastów, w tym znaczące zmiany w widzeniu czerwono-zielonych i niebiesko-żółtych barw. Wiele wskazuje, że spożywanie substancji zawierających związki neurotoksyczne, takich jak te znajdujące się w papierosach, może także powodować utratę wzroku. A to zła wiadomość dla osób używających e-papierosów czy wszelkiego typu „leków” do walki z nałogiem palenia tytoniu zawierających nikotynę.

  Istnieje silny związek między paleniem a rozwojem nadciśnienia tętniczego krwi, zaćmy i cukrzycy. Wszystkie te choroby są czynnikami przyczyniającymi się do intensyfikacji jaskry – postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia komórek siatkówki i nerwu wzrokowego. Palenie znacznie zwiększa też szanse na rozwój cukrzycy, a co za tym idzie powstania retinopatii siatkówki oka.

  Statystyki są przerażające. Palenie stało się główną przyczyną większości zachorowań na nowotwory: płuc, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy i niektórych typów białaczki, a także niewydolności oddechowej, rozedmy płuc, infekcji dróg oddechowych, udaru mózgu, zawału serca, tętniaków, nadciśnienia i miażdżycy. To jednak dopiero początek długiej listy poważnych chorób spowodowanych paleniem. Każdego roku umiera aż 600 tys. osób, które są ofiarami biernego palenia, z czego ok. 1/3 stanowią dzieci wdychające dym papierosowy w swoich domach. Do tych wszystkich skutków inhalacji dymu tytoniowego dochodzi groźba nieodwracalnej ślepoty.

Mimo że informacje o groźnych skutkach palenia są powszechnie dostępne, nadal ponad 9 milionów ludzi w naszym kraju każdego dnia sięga po papierosa.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy