Aktualizacja: 27.02.2019 14:05 Publikacja: 27.02.2019 14:05
Foto: Stock Adobe
Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu powoduje choroby serca i raka płuc.
Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że nałóg ten może spowodować kilka innych równie groźnych chorób, w tym ryzyko powstania plamek degeneracyjnych oka oraz zwiększyć zaćmę, jaskrę i retinopatię cukrzycową. Wieloletnie badania naukowców z Harvard Medical School wskazują, że nasilające się wraz z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej – przewlekłe, postępujące uszkodzenie siatkówki oka - nasila się w wyniku inhalacji dymu papierosowego i zawartych w nim substancji neurotoskycznych. Palacze, u których wykryto ten rodzaj degeneracji siatkówki mają znacznie większe ryzyko pogorszenia, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, co niemal zawsze prowadzi do ślepoty. Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej jest nie palenie tytoniu w jakiejkolwiek postaci.
Z kolei badacze z Rutgers University wyliczyli, że osoby palące więcej niż 20 papierosów dziennie są trzy do czterech razy częściej bardziej narażone na ślepotę wynikającą z degeneracji siatkówki oka niż osoby niepalące. Także osoby niepalące, ale mieszkające lub pracujące z palaczami są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko powikłań wzrokowych niż osoby nie będące biernymi palaczami.
Opublikowany w ostatnim tygodniu lutego 2019 r. w czasopiśmie Psychiatry Research raport badaczy z Behavioral Health Care Rutgers wskazuje na wpływ palenia na widzenie kolorów i kontrastów, w tym znaczące zmiany w widzeniu czerwono-zielonych i niebiesko-żółtych barw. Wiele wskazuje, że spożywanie substancji zawierających związki neurotoksyczne, takich jak te znajdujące się w papierosach, może także powodować utratę wzroku. A to zła wiadomość dla osób używających e-papierosów czy wszelkiego typu „leków” do walki z nałogiem palenia tytoniu zawierających nikotynę.
Istnieje silny związek między paleniem a rozwojem nadciśnienia tętniczego krwi, zaćmy i cukrzycy. Wszystkie te choroby są czynnikami przyczyniającymi się do intensyfikacji jaskry – postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia komórek siatkówki i nerwu wzrokowego. Palenie znacznie zwiększa też szanse na rozwój cukrzycy, a co za tym idzie powstania retinopatii siatkówki oka.
Statystyki są przerażające. Palenie stało się główną przyczyną większości zachorowań na nowotwory: płuc, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy i niektórych typów białaczki, a także niewydolności oddechowej, rozedmy płuc, infekcji dróg oddechowych, udaru mózgu, zawału serca, tętniaków, nadciśnienia i miażdżycy. To jednak dopiero początek długiej listy poważnych chorób spowodowanych paleniem. Każdego roku umiera aż 600 tys. osób, które są ofiarami biernego palenia, z czego ok. 1/3 stanowią dzieci wdychające dym papierosowy w swoich domach. Do tych wszystkich skutków inhalacji dymu tytoniowego dochodzi groźba nieodwracalnej ślepoty.
Mimo że informacje o groźnych skutkach palenia są powszechnie dostępne, nadal ponad 9 milionów ludzi w naszym kraju każdego dnia sięga po papierosa.
Flagowy program stworzenia szczepionki przeciwko malarii został wstrzymany przez administrację Donalda Trumpa. To tylko jeden z przykładów zakłóceń w badaniach medycznych na całym świecie od czasu objęcia władzy przez nowego prezydenta USA - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Około 480 km od wybrzeża Oregonu znajduje się podwodny wulkan, który prawdopodobnie wybuchnie do końca 2025 r. Naukowcy obserwują wzmożoną aktywność sejsmiczną w tym regionie oraz te same oznaki, które poprzedzały poprzednie erupcje.
Australijscy naukowcy odkryli większy, bardziej jadowity gatunek pająka lejkowatego - ptasznika z Sydney, jednego z najgroźniejszych na świecie.
Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie głośnej afery maseczkowej. Nie ujawni powodów, bo decyzję zaskarżyło do sądu Ministerstwo Zdrowia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Trudności w dostępie do lekarzy, zbyt wysoki koszt badań poza NFZ, brak potrzeby i poczucie bycia zdrowym to główne powody, które powstrzymują Polaków przed profilaktyką onkologiczną – wynika z najnowszych badań.
Najnowsze wyniki badań pokazały pozytywny związek pomiędzy suplementacją kwasami omega-3 a „wiekiem biologicznym”. Ciekawy rezultat uzyskano m.in. łącząc suplementację omega-3 z witaminą D i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Co odkryto?
Niewłaściwe warunki pracy, choroby cywilizacyjne, starzejące się społeczeństwo to wyzwania, z którymi musi mierzyć się rynek pracy. Dbanie o zdrowie pracowników jest jedną z odpowiedzi na te wyzwania. Władze samorządu województwa lubelskiego ogłosiły nabór wniosków do działania 9.5 „Ochrona środowiska pracy”, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego.
– Nie możemy zakładać, że każda osoba – zwłaszcza ta, która nie ma dostępu do komputera czy internetu – będzie wiedziała, kiedy i dlaczego powinna poddać się badaniom profilaktycznym – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
Uruchomienie Europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia ma nastąpić przez zakończeniem obecnej kadencji Komisji Europejskiej. Naczelna Izba Lekarska zapowiada przeprowadzanie kampanii informacyjnej na temat EHDS dla lekarzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas