Mózg nie lubi złych myśl

Około 80 proc. ludzi jest optymistami. Nawet jeżeli sami o sobie tak nie sądzą — twierdzą brytyjscy badacze

Aktualizacja: 10.10.2011 18:01 Publikacja: 10.10.2011 17:47

Mózg nie lubi złych myśl

Foto: www.sxc.hu

Ludzki umysł doskonale radzi sobie z maskowaniem nieprzyjemnych informacji i promowaniem tych dobrych. Mechanizm ten badają naukowcy z University College London. Analizując funkcjonowanie mózgu odkryli, że wiele osób po prostu ignoruje negatywne przesłanki i buduje sobie pozytywny — optymistyczny — obraz przyszłości.

Testy, opisywane na łamach „Nature Neuroscience", przeprowadzono z udziałem 14 osób. Najpierw zmierzono wszystkim „poziom optymizmu". Następnie działanie ich mózgu zaczęto badań funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI).

Podczas badania pytano jakie jest prawdopodobieństwo, że w życiu obserwowanych osób wydarzą się „złe rzeczy". Wybrano 80 doświadczeń — w tym m.in. rozwód i zachorowanie na raka. Badanych poinformowano o prawdopodobieństwie wystąpienia takich zdarzeń w rzeczywistości.

Po chwili zapytano ich ponownie jak oceniają swoje szanse. I tu zaskoczenie — jeżeli pacjent optymista usłyszał, że ryzyko zachorowania na raka wynosi 40 proc., później sam uznawał, że w jego przypadku to tylko ok. 30 proc.

Kiedy badanym podawano nieprzyjemne informacje zauważono, że „optymiści" mają mniejszą aktywność regionów mózgu związanych z poszukiwaniem błędów. Pesymiści odwrotnie. Zdaniem badaczy ma to świadczyć o tym, że mózg sam wybiera to, w co chce uwierzyć.

Tak to tłumaczy dla serwisu BBC dr Tali Sharot: — Informacje, że palenie zabija po prostu nie działają, bo ludzie sądzą, że ich zachorowanie na raka nie dotyczy. Rozpada się co drugie małżeństwo, ale ludzie nie uważają, że to właśnie ich to może spotkać. To fundamentalne skrzywienie umysłu.

- Zasadniczą funkcją mózgu w podejmowaniu decyzji jest porównanie przewidywań z rzeczywistością — komentuje w BBC badania kolegów dr Chris Chambers, neurolog z Uniwersytetu Cardiff. — To ciekawe, że mimo całego skomplikowania mózgu, podejmuje on czasem ewidentnie błędne decyzje, nie bacząc na realne dowody.

Zgadza się z tym dr Sharot. — Negatywnym aspektem jest to, że lekceważymy ryzyko.

— na podst bbc

Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku