Przepisy zachowały się w dzienniku prowadzonym przez Edwarda Montagu, pierwszego hrabiego Sandwich. Odnalazła je dr Kate Loveman z Uniwersytetu w Leicester. Hrabia zanotował je w 1668 roku.
Edward Montagu najwidoczniej przekazał swoje kulinarne upodobania swojemu potomkowi, słynnemu Johnowi Montagu, także hrabiemu Sandwich, który zasłynął, jako pierwszy lord Admiralicji, nieudolnym dowodzeniem marynarką oraz wynalezieniem kanapek — sandwiczy.
Historia czekolady w Europie rozpoczęła się w 1528 roku, gdy hiszpański konkwistador Hernan Cortes przywiózł z Ameryki pomidory, białą fasolę, ziemniaki, kukurydzę, tytoń i ziarna kakao. Początkowo czekolada była towarem elitarnym, spożywała ją arystokracja. Z Hiszpanii trafiła najpierw do podbitych przez nią Niderlandów. Do Anglii dotarła w 1640 roku. Przypisywano jej wtedy korzystny wpływ na zdrowie, a nawet była uważana za afrodyzjak. Nie brakowało jednak lekarzy przestrzegających przed jej spożywaniem — miała osłabiać żołądek, serce, płuca, powodować bezsenność, nadmierne pocenie się, a nawet krwotoki.
Hrabia Sandwich nie zaliczał się do przeciwników czekolady. Szczególnie zalecał picie jej na raty, w dwóch turach — najpierw gorącą a po upływie kwadransa zimną. Opracował także własny przepis na czekoladę: z lodem i solą.
Czekolada stała się powszechniej dostępna dopiero w XIX wieku. Obecnie rocznie na świecie spożywa się około 3 milionów ton tego przysmaku.