Alzheimer wypisany w oczach

Odkrycie biologów pozwoli stworzyć metodę wczesnego wykrywania demencji.

Publikacja: 19.11.2013 07:17

W przyszłości chorobę Alzhei- mera będzie można wykrywać podczas badania wzroku – twierdzą specjaliści z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown. To pozwoli na szybsze stawianie diagnozy i zahamowanie degeneracji układu nerwowego.

Naukowcy badający zwierzęta zauważyli, że utracie komórek mózgu towarzyszy zniszczenie siatkówki oka.

– Siatkówka to swego rodzaju poszerzenie mózgu, więc ma to sens, że patologiczne procesy przebiegające w móz- gu znajdują odbicie również w oku – mówi dr Scott Turner kierujący uniwersyteckim programem badań nad zaburzeniami pamięci. – Uważamy, że uszkodzenie siatkówki, podobnie jak degeneracja mózgu, pojawia się wcześniej, zanim pacjent doświadczy objawów demencji.

Jego zespół zauważył, że szczególnie podatne na uszkodzenia są komórki dwóch warstw – tzw. jądrzastej zewnętrznej oraz komórek zwojowych. Stały się one cieńsze nawet o połowę.

Te same warstwy siatkówki są uszkadzane w przebiegu jaskry, choroby oczu polegającej na nieodwracalnym zniszczeniu nerwu wzrokowego i komórek zwojowych. Zdaniem naukowców jaskra jest w takim samym stopniu chorobą neurodegeneracyjną jak alzhei- mer. I można w obu przypadkach stosować te same leki.

– Oczywiście te rezultaty trzeba potwierdzić w testach z udziałem ludzi – mówi dr Turner. – Obecne metody wykrywania alzheimera są albo bardzo drogie, albo inwazyjne. A badanie grubości siatkówki można wykonać prostą metodą tomografii optycznej (OCT)wykorzystywanej w okulistyce do nieinwazyjnego badania oczu.

peka, bbc

Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?