Wysoki wzrost zapisany w genach

83 warianty genów, które decydują o tym, czy jesteśmy wysocy czy niscy, zidentyfikował zespół badaczy z Kanady, USA i Wielkiej Brytanii.

Aktualizacja: 01.02.2017 21:57 Publikacja: 01.02.2017 18:03

Wysoki wzrost zapisany w genach

Foto: Wikimedia Commons

Przebadano ponad 700 tys. osób. Zajmowało się tym 300 naukowców na pięciu kontynentach. Efekt jest wyjątkowy: odkryto geny, które mogą dodać nawet 2 centymetry do wzrostu.

– Sposób, w jaki 40-centymetrowe dziecko rozwija się w dorosłego, cztery razy wyższego, jest fascynujący, ale dotąd słabo poznany – mówi dr Andrew Wood z Uniwersytetu Exeter. – Albo dlaczego jedni z nas są o pół metra wyżsi niż inni?

Naukowcy przypominają też, że ok. 3–5 proc. dzieci cierpi na jakieś zaburzenia rozwojowe skutkujące niższym wzrostem. Terapia wykorzystująca wiedzę genetyków może im pomóc.

– Dotąd znano kilkaset genów, które wpływają na wzrost. Jednak ich wpływ był niewielki, ok. 1 mm – mówi prof. Guillaume Lettre z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Montrealu. – Tymczasem znaczenie m.in. odkrytego właśnie genu SCT2 jest ponad dziesięć razy większe.

Według naukowców dzięki nowej wiedzy będzie można identyfikować dzieci, które mogą mieć problemy z osiągnięciem odpowiedniego wzrostu. Będzie można również próbować zahamować aktywność wspomnianego genu SCT2, aby zredukować jego niekorzystne działanie i pozwolić dzieciom rosnąć. – Sprawdzenie, czy jakiś lek blokuje aktywność SCT2 i wpływa na wzrost człowieka, może przynieść obiecujące rezultaty – uważa prof. Lettre.

Można sobie jednak wyobrazić zastosowanie tej wiedzy przez rodziców chcących potomstwa o korzystnych cechach – a wysoki wzrost na pewno do nich należy. Zarodki w klinikach zapłodnienia in vitro mogą być przeglądane pod kątem obecność pożądanych wariantów genetycznych. W przyszłości możliwe będzie również wprowadzanie pożądanych wariantów do materiału genetycznego dzieci.

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali