Naukowcy poinformowali w środę, że małpa z gatunku nazwanego Danuvius guggenmosi, łączy cechy ludzi - wyprostowane dolne kończyny przystosowanych do dwunożności, z cechami małp człekokształtnych - długimi kończynami górnymi. Oznacza to, że małpy te mogły chodzić zarówno na dwóch nogach, jak i poruszać się po drzewach z użyciem wszystkich kończyn.
To obecnie najstarszy znany przedstawiciel małp człekokształnych, który był w stanie poruszać się na dwóch kończynach.
Odkrycie wskazuje, że dwunożność pojawiła się u wspólnego przodka ludzi i małp człekokształtnych, który zamieszkiwał Europę, a nie u wspólnego przodka z Afryki - kontynentu, na którym 300 tys. lat temu pojawili się pierwsi przedstawiciele gatunku homo sapiens.
Dotychczas najstarsze skamieniałości wiązane z dwunożnością w drzewie ewolucyjnym naszego gatunku pochodziły sprzed 6 mln lat - były to szczątki przedstawiciela gatunku Orrorin tugenensis, a także ślady stóp znalezione na Krecie. Jeśli okaże się, że Danuvius guggenmosi był dalekim przodkiem ludzi będzie to oznaczało, że przodkowie człowieka mogli przybyć do Afryki z Europy.
- Danuvius zmienia naszą wiedzę na temat tego dlaczego, gdzie i kiedy pojawiła się dwunożność - powiedziała paleontolog Madelaine Böhme z niemieckiego uniwersytetu w Tybindze.