Karta kibica: jak kupić bilety na mecz piłki nożnej

Zanim kibic wejdzie na stadion, musi dopełnić formalności. Konieczne jest wyrobienie karty kibica. Tylko na jej podstawie można kupić bilet

Publikacja: 12.09.2011 05:00

Stadion w Poznaniu

Stadion w Poznaniu

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Kibic to osoba, która, uczestnicząc w rozgrywkach sportowych, dopinguje zawodników oraz drużynę, z którą sympatyzuje.

Żeby obejrzeć mecz na żywo, nie wystarczy jednak pójść do kasy i kupić bilet. Trzeba jeszcze dopełnić  innych formalności. Bez tego obejrzenie meczu piłki nożnej na stadionie  nie będzie możliwe.

Bilet na kartę

Jeśli kibic wybiera się na mecz ligowy, to najczęściej najpierw musi wyrobić kartę kibica. Koszt to średnio 10 zł, ale niektóre kluby wydają karty za darmo. Do jej wyrobienia wystarczy dokument potwierdzający tożsamość, na którym znajduje się numer PESEL. Może być to dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, a dla dzieci i młodzieży legitymacja szkolna.

3,5 proc. alkoholu może mieć piwo sprzedawane na stadionach

Dopiero na podstawie takiej plastikowej karty można kupić bilet – także przez Internet, a wtedy trzeba okazać legitymację przy odbiorze biletu z kasy.

Na razie nieco łatwiej jest z biletami na mecze reprezentacji Polski. Najczęściej można je kupić na dowód osobisty, ale liczba biletów sprzedanych jednej osobie jest ograniczona. Od 1 sierpnia ruszyła sprzedaż biletów na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej za pośrednictwem portalu www.KlubKibicaRP.pl. Członkostwo w klubie gwarantuje pierwszeństwo w zakupie. Członkowie klubu, którzy zadeklarowali udział w programie „Jedenastka: kibicujesz – punktujesz", będą premiowani punktami lojalnościowymi za każdy kupiony bilet. Liczbę wejściówek możliwych do nabycia na konkretny mecz przez    członka klubu określać będzie regulamin sprzedaży PZPN. Bilety te będą przeznaczone dla członków Klubu Kibica Reprezentacji Polski.

Właśnie ta forma sprzedaży ma objąć wszystkie mecze reprezentacji.

13 lat to wiek, który pozwala na samodzielny pobyt dziecka na stadionie

Systemem w kibola

Poprawiona ostatnio ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych (która czeka na podpis prezydenta) przewiduje, że wkrótce (przepis zacznie obowiązywać 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku  Ustaw) wszyscy organizatorzy meczów piłki nożnej będą zmuszeni zapewnić identyfikację osób uczestniczących w imprezie.

Obiekty wykorzystane do organizacji meczów piłki nożnej  będą wyposażone w kompatybilne elektroniczne systemy służące do identyfikacji osób, sprzedaży biletów, kontroli przebywania w miejscu i czasie trwania meczu piłki nożnej. Każdy z kibiców dostanie tylko jeden numer identyfikacyjny ważny nie dłużej niż pięć lat. Numer nie może się powtórzyć.

Utworzone zostaną też: centralny system identyfikacji uczestników meczów piłki nożnej rozgrywanych w lidze zawodowej i drugi – centralny system dla meczów rozgrywanych poza  ligą zawodową.

Jeśli chcemy, by dzieci obejrzały mecz na żywo, musimy pamiętać, że kibice w wieku poniżej 13 lat mogą wchodzić na teren stadionu tylko pod opieką osoby pełnoletniej (niekoniecznie rodzica).

Doping przy piwie

Kibice mogą liczyć, że niebawem na stadionie pojawi się słabe piwo – do 3,5 proc. zawartości alkoholu. Wyjątkiem będą imprezy o podwyższonym ryzyku (w czasie których  mogą wystąpić akty przemocy lub agresji). Trunek będzie sprzedawany w miękkich opakowaniach i tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Zanim jednak to nastąpi, organizator imprezy musi złożyć stosowny wniosek (wskazać miejsca podawania trunku i  czas, w którym ma to nastąpić) i otrzymać zezwolenie.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Twoje prawo

Kibic to osoba, która, uczestnicząc w rozgrywkach sportowych, dopinguje zawodników oraz drużynę, z którą sympatyzuje.

Żeby obejrzeć mecz na żywo, nie wystarczy jednak pójść do kasy i kupić bilet. Trzeba jeszcze dopełnić  innych formalności. Bez tego obejrzenie meczu piłki nożnej na stadionie  nie będzie możliwe.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawnicy
Bezkarny prokurator miał dostać milion złotych łapówki. Po decyzji SN może być ścigany
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Jest decyzja sądu ws. zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe