Ekspozycja w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie została rozbudowana i uaktualniona o wątki współczesne, po 1989 roku.
W filmie Mikołaj Grynberg rozmawia z przedstawicielami różnych pokoleń o żydowskich korzeniach, pytając ich, kim się czują, jakim domem jest dla nich Polska, czy podwójna tożsamość, o której często dowiedzieli się niespodziewanie, wzbogaca ich, czy stwarza problemy.
- To są polscy Żydzi w różnym wieku, z różnych ośrodków, z dużych miast i z mniejszych miejscowości, część z nich jest religijna, część nie jest. Część dowiedziała się późno o tym, że są Żydami, część wychowała się w laickich żydowskich rodzinach. Pytam się ich, kim są. – tłumaczy Mikołaj Grynberg. - Pytam się, czy są Polkami, Polakami, czy też Żydówkami, Żydami. Każdy odpowiada po swojemu, a dla części jest to rozmowa, która nigdy nie odbyła się publicznie, albo rozmowa, której nie zdążyli przeprowadzić w swoich rodzinach.
Dokument Mikołaja Grynberga
Grynberg - pisarz, reporter i fotograf, finalista Nagrody Literackiej „Nike” i laureat Warszawskiej Premiery Literackiej zadebiutował jako reżyser w 2021 roku filmem „Dowód tożsamości”. Premiera pełnoekranowej wersji filmu odbyła się wówczas na Warsaw Jewish Film Festival. W Galerii „Powojnie” Muzeum POLIN możemy teraz oglądać skróconą 10-minutową wersję filmu, dostosowaną do narracji wystawy.
-Wydawało się nam, że po 1989 roku polskie społeczeństwo i wszystkie mniejszości, które je współtworzą, czeka bezpieczna i stabilna przyszłość. Czy tak się stało? Jak dziś czują się polscy Żydzi i Żydówki? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w nowej aranżacji ostatniej przestrzeni wystawy stałej, dotyczącej życia żydowskiego dziś. –uzupełnia Joanna Fikus, kierowniczka działu wystaw Muzeum POLIN