Na pokaz „Tamara Łempicka – ponad granicami” składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze, prezentujących wszystkie okresy jej twórczości. Prace przyjechały z Meksyku, gdzie Łempicka mieszkała w ostatnich latach życia i zmarła w 1980 roku.
Dzięki wsparciu Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum na Zamku Lubelskim kupiło prace Łempickiej od jej przyjaciela, rzeźbiarza Victora Manuela Contrerasa.
Czytaj więcej
W prywatnym muzeum w Konstancinie można zobaczyć wystawę Tamary Łempickiej. To najbardziej znana w świecie polska malarka, której obrazy osiągają zawrotne ceny.
Dotychczas w Polsce w zbiorach publicznych mieliśmy tylko dwa obrazy światowej sławy artystki o polskich korzeniach: „Lasstitude” z 1927 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz „Martwą naturę” z 1950 roku w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Teraz Lublin będzie miał jedyną stałą ekspozycję jej dzieł.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w Polsce mogliśmy oglądać trzy głośne prezentacje sztuki Łempickiej. Największa z nich „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, na której znalazły się m.in. dzieła wypożyczane we Francji, odbyła się właśnie w Muzeum Narodowym w Lublinie i przyciągnęła 86 tys. zwiedzających. Kolejne pokazy miały miejsce w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Villi la Fleur w Konstancinie z prywatną kolekcją Marka Roeflera.