Słynie z największego na świecie zbioru dzieł artysty. Ma w kolekcji około 200 obrazów wyjątkowej klasy, 500 rysunków, 30 grafik, a także ponad 800 jego listów.
Stała ekspozycja jak magnes przyciąga tłumy zwiedzających na Museumplein, bo można tu podziwiać wspanaiłe dzieła Vincenta ze wszystkich okresów, m.in. liczne autoportrety, jedną z wersji legendarnych „Słoneczników”, „Irysy”, „Siewcę”, „Żółty dom” w Arles , „Kwitnącą gruszę” „Parę butów”, „Pokój artysty”.
Jubileusz Muzeum Van Gogha stał się również okazją do zorganizowania kilku specjalnych czasowych wystaw. Pierwszą z nich „Choosing Vincent. Portrait of a Family History”/ „Wybierając Vincenta. – Portret historii rodziny” można już oglądać od 10 lutego do 10 kwietnia. Poświecono ją relacjom Vicenta i jego rodziny. A zarazem ekspozycja opowiada, jak doszło do budowy muzeum w Amsterdamie. To właśnie dzięki rodzinie prywatna kolekcja przekształciła się w światowej sławy muzealne zbiory.
Wielkoformatowy kolaż przedstawia cztery fotograficzne portrety głównych postaci tej wystawy: Vincenta van Gogha, brata artysty Theo, jego żonę Jo, i ich syna Vincenta, który został inżynierem i inicjatorem muzeum.
Czytaj więcej
To miała być najważniejsza tegoroczna wystawa w Europie – i jest. Prezentacja dzieł Vermeera w Rijksmuseum bije rekordy zainteresowania. Organizatorzy to przewidzieli i wprowadzili rezerwację biletów online. To nie wystarczyło – sklep online padł.