Andy Warhol nigdy nie spotkał się z królową. Ale w 1985 roku stworzył cztery wersje jej portretu metodą sitodruku. Należą do najbardziej rozpoznawalnych jej artystycznych wizerunków. Prace te pochodzą z serii „Reigning Queens”, w której Warhol pokazał jeszcze trzy inne panujące kobiety: królową Holandii Beatrix, królową Danii Małgorzatę II i królową Ntombi Twala Suazi.
Tworząc wizerunki Elżbiety II Warhol korzystał z oficjalnej fotografii Petera Grugeona pochodzącej z 1977 roku, kiedy królowa obchodziła 25-lecie panowania. Odbitki czterech ujęć wykonane zostały w limitowanej serii liczącej w sumie 40 sztuk. Różnią się kolorem, a niektóre zostały posypane diamentowym pyłem. Królowa ma na głowie tiarę i jak na reklamie spogląda na widza uwodzicielsko, choć z dystansu. Andy Warhol przeobraził Elżbietę II w pop ikonę, niczym Marilyn Monroe, czy Elvisa Presleya, bawiąc się porównaniem sławy królowej Wielkiej Brytanii z popularnością celebrytów.
Cztery wizerunki Warhola Fundacja Royal Collection zakupiła w 2012 z myślą o wystawie na 60-lecie panowania Elżbiety II.
Z królewskich wizerunków powstałych na oficjalne zamówienie przełomową rolę spełniły zdjęcia Cecila Beatona, wieloletniego fotografa rodziny królewskiej.
Cecil Beaton (1904 – 1980) - brytyjski fotograf (autor m.in zdjęć filmowych gwiazd: Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe) i utalentowany scenograf (zdobywca trzech Oscarów za kostiumy do filmów „Gigi” i „My Fair Lady” oraz za scenografię do drugiego z wymienionych filmów) - fotografował Elżbietę od lat 40., gdy była jeszcze księżniczką. Przez kolejne trzy dekady uwiecznił ją na wieIu zdjęciach oficjalnych, a także mniej formalnych, w kręgu rodziny.