Aktualizacja: 22.11.2024 01:51 Publikacja: 28.06.2022 19:09
„Św. Jerzy i smok” (z ok. 1470 r.) Paola Uccella ze zbiorów National Gallery w Londynie
Foto: fot. Mat. Pras.
W roku Karoliny Lanckorońskiej, obchodzonym w 20-lecie śmierci profesor historii sztuki, wspierającej naukę i kulturę polską, Wawel pokaże w Prywatnych Apartamentach Królewskich ponad 80 dzieł z jej bezcennego daru, obejmującego głównie malarstwo włoskie z XIV-XVII wieku, który wzbogacił zbiory Zamku w 1994 roku. Obrazy pochodzą z legendarnej wiedeńskiej kolekcji jej ojca, hrabiego Karola Lanckorońskiego.
Obecnie stały się częścią stałej ekspozycji, a dopełni je czasowa wystawa „Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich” prezentujące trzy przywiezione z zagranicy znakomite obrazy, kiedyś także należące do tej kolekcji, To wyjątkowa okazja do obejrzenia „Św. Jerzego i smoka” (z ok. 1470 r.) Paola Uccella ze zbiorów National Gallery w Londynie, „Towarzystwa w ogrodzie” (1661r.) Barenda Graata z Rijksmuseum w Amterdamie i „Portretu 21-letniej kobiety” (ok. 1530 r.) Bartholomaeusa Bruyna ze zbiorów Ackland Art Galery w Chapel Hill.
W Muzeum Narodowym w Warszawie na wielkiej monograficznej wystawie Józefa Chełmońskiego, jednego z najważniejszych polskich malarzy XIX wieku, oglądamy 120 obrazów i kilkadziesiąt rysunków. Są rozpędzone konie, ptaki w locie, pejzaże.
W wieku 81 lat zmarł profesor Antoni Fałat. Był malarzem, grafikiem i rysownikiem, jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych.
Wśród największych dzieł artysty w National Gallery są „Słoneczniki” z Filadelfii, które po raz pierwszy wyjechały z tamtejszego muzeum.
Nowa wystawa immersyjna „Dali Cybernetics” w Art Box Experience w Fabryce Norblina w Warszawie dostarcza ekscytujących przeżyć.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wystawa „Podróże obrazów” w Muzeum Sztuki Lentos w Linzu opowiada o nazistowskiej polityce i zrabowanych dziełach.
Nowsza wystawa na Wawelu opowiada o ceremoniale koronacyjnym Augusta II w 1697 r. i Augusta III 30 lat później.
Zamek Królewski na Wawelu prezentuje poszukiwane przez kolekcjonerów XVIII-wieczne miśnieńskie figurki z porcelany z nieudostępnianych na co dzień prywatnych europejskich zbiorów.
Zwieńczenie wieży zegarowej na Wawelu w Krakowie podkreślone zostanie pasami pozłoconej blachy.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
17 współczesnych kubizujących dzieł w metalu i brązie inauguruje sezon wiosenno-letni na Zamku Królewskim na Wawelu
Nowo otwarty „Gabinet Porcelanowy” w Prywatnych Apartamentach Królewskich na Wawelu prezentuje ponad 320 miśnieńskich wyrobów z porcelany, a także srebra stołowe i szkła z manufaktur magnackich.
„Obraz Złotego Wieku” to największa wystawa w historii Wawelu, na którą sprowadzono ponad 400 zabytków z muzeów i bibliotek na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas