"Wawel Otwarty" sprzyja rekordom zainteresowania

Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło w 2024 roku 3 mln 80 tysięcy zwiedzających.

Publikacja: 23.12.2024 23:49

Wawel tuż po świętach zaprezentuje na Dziedzińcu Arkadowym bezpłatne mappingi

Wawel tuż po świętach zaprezentuje na Dziedzińcu Arkadowym bezpłatne mappingi

Foto: Materiały prasowe

Dyrektor Zamku prof. Andrzej Betlej, który zaczyna nową kadencję, na konferencji prasowej 23 grudnia zapowiedział, że wraz z zespołem będzie kontynuował program Wawelu Otwartego, dostępnego i inspirującego.

Prof. Betlej jest dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu od 2020 roku. Teraz wygrał konkurs na kolejną 5-letnią kadencję, uzyskując bezwzględną większość głosów komisji konkursowej, a ministra Hanna Wróblewska zaakceptowała 20 grudnia jej wskazanie.

Do sukcesu frekwencyjnego ostatniego roku przyczyniła się m.in. realizowana od 2020 roku koncepcja „Wawelu otwartego”.

– Wawel Otwarty, był i nadal jest bliski całemu Zespołowi, dla którego Zamek jest miejscem żyjącym i wspólnym – dla wszystkich, czerpiącym intensywnie z dziedzictwa, sztuki dawnej, ale też prowadzącym dialog z teraźniejszością, wychylonym w przyszłość. Chcemy, by nadal inspirował i otwierał się każdego roku jeszcze szerzej - mówi dyrektor.

Czytaj więcej

Złote pończochy króla Sasa. Wyjątkowa wystawa na Wawelu

W ostatnich pięciu latach na Wawelu udostępniono zamknięte przed 2020 r. przestrzenie m.in. Ogrodów Królewskich, kościoła św. Gereona, dziedzińca Batorego, gabinetu holenderskiego pokoju kolekcjonera, taras widokowy w Małej Baszcie. I otwarto nowe, stałe wystawy w Skarbcu Koronnym, Lapidarium z nową trasą podziemną, Nowej Zbrojowni, Gabinet Porcelanowy – w Prywatnych Apartamentach Królewskich. Natomiast w Pieskowej Skale powstała nowa prezentację sztuki staropolskiej i udostępniono nigdy wcześniej niepokazywane przestrzenie kaplicy i krypt.

Prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, wygrał konkurs na następną 5-letnią kadencję.

W 2024 roku tylko na wzgórzu wawelskim Zamek zorganizował dziewięć wystaw, a w swoich oddziałach – we Dworze w Stryszowie Zamku Pieskowa Skała – siedem.

Na wystawy czasowe dział konserwacji przygotował 788 muzealiów Każde z dzieł sztuki przeszło staranny przegląd, a część poddano pracom konserwatorskim.

Na wystawę „Wspaniałość rokoka” prywatni kolekcjonerzy z Europy udostępnili 231 dzieł sztuki wykonanych w królewskiej manufakturze w Miśni. Po raz pierwszy widzowie mieli okazję zobaczyć na jednej wystawie aż tyle nieprezentowanych publicznie wcześniej obiektów.

Czytaj więcej

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie: Uskrzydleni. Między Arkadią a rajem

Na trwającej wawelskiej wystawie „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich” można m.in. podziwiać „Zwiastowanie” Francesco di Stefano zwanym Pesellino, które udało się sprowadzić ze stanów Zjednoczonych.

Świąteczne mappingi na Wawelu

W kończącym się roku Wawel zaprasza na atrakcję specjalną – pokaz mappingów na Dziedzińcu Arkadowym - od 28 do 30 grudnia - nawiązujących do wybranych największych wydarzeń ostatnich lat.

Będzie to okazja do przypomnienia wystawy „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921” z 2021 roku, prezentującej XVI-wieczne arrasy Zygmunta Augusta. Mapping opowiada przy tym o burzliwej historii arrasów, ewakuacji do Kanady i spektakularny powrocie do Polski po II wojnie światowej.

Kolejna projekcja przywoła niezapomniane chwile otwarcie Nowego Skarbca Koronnego w 2022 roku z rozbudowaną ekspozycją zajmującą 12 sal zamiast wcześniejszych czterech.

Natomiast „Obraz Złotego Wieku” przywoła raz jeszcze spektakularną wystawę pod tym tytułem, która w 2023 roku przenosiła nas w czasy renesansu, dostarczając emocjonujących przeżyć, jak możliwość stanięcia oko w oko z wawelskim głowami, zdjętymi ze stropu. Wstęp na wszystkie pokazy odbywające się pod hasłem „Blask historii. Mappingi na Wawelu” jest wolny.

Plany na rok 2025 Zamku Królewskiego na Wawelu

Zamek na nachodzący rok zapowiada dziewięć wystaw stałych i czasowych.

Zakończone zostaną, rozpoczęte w latach ubiegłych, wielkie inwestycje konserwatorskie: Międzymurze, czyli nowa trasa podziemna biegnąca wzdłuż murów od strony Wisły i łącząca się z jamą smoka wawelskiego i Nowa Zbrojownia ze stołpem (wieżą). W Małej Baszcie powstanie wystawa stała o życiu codziennym mieszkańców tzw. miasteczka wawelskiego.

Dialog ze sztuką dawną na Wawelu prowadzić będą dzieła Magdaleny Abakanowicz na czasowej ekspozycjach – rzeźb w Ogrodach Królewskich i w komnatach (kwiecień wrzesień) i monumentalnych tkanin w Sali Senatorskiej (październik- styczeń)i. Natomiast ekspozycja malarstwa Łukasza Stokłosy przybliży historię monarchii w nowożytnej Europie (marzec-kwiecień).

Dialog ze sztuką dawną na Wawelu w 2025 prowadzić będą dzieła Magdaleny Abakanowicz.

Wystawa „A może coś innego? Współczesność na Wawelu” pewnie zaskoczy, bo pokaże dzieła polskiego malarstwa współczesnego ze zbiorów Zamku. Tworzą ją obrazy znakomitych artystów: Jerzego Nowosielskiego, Jonasz Stera, Edwarda Dwurnik Marcina Maciejowskiego.

Na Wawelu zobaczymy także prace Jacka Malczewskiego – rysunki i akwarele - opowiadające o jego podróży wraz z Karolem Lanckorońskim do obecnej Anatolii. Zbiór rysunków, wystawiony publicznie ostatni raz w ubiegłym wieku, ponownie ujrzy światło dzienne na ekspozycji „Wyprawa, czyli Malczewski w podróży” (maj-sierpień).

Dyrektor Zamku prof. Andrzej Betlej, który zaczyna nową kadencję, na konferencji prasowej 23 grudnia zapowiedział, że wraz z zespołem będzie kontynuował program Wawelu Otwartego, dostępnego i inspirującego.

Prof. Betlej jest dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu od 2020 roku. Teraz wygrał konkurs na kolejną 5-letnią kadencję, uzyskując bezwzględną większość głosów komisji konkursowej, a ministra Hanna Wróblewska zaakceptowała 20 grudnia jej wskazanie.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Najzdolniejsza młodzież Hollywood – Chalamet, Zendaya, Mescal, Sweeney i inni
Kultura
Radziejowice czasów Sobieskiego, Krasińskich i Waldorffa w wystawie Magdaleny Piekorz
Kultura
Muzeum Gazowni Warszawskiej to nie tylko wystawa
Kultura
W bieżącym roku akademickim 575 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach Programu Stypendiów Pomostowych; w tym 367 osób dostało dofinansowanie na I rok studiów.
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Kultura
Miliony za wykup depozytu z rąk spadkobierców ordynata Zamoyskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku