Aktualizacja: 16.02.2025 15:23 Publikacja: 22.12.2021 07:38
Foto: materiały prasowe
Ekspozycja przedstawia 40 jej prac. Erna Rosenstein (1913-2004) była ważną przedstawicielką awangardy. Tworzyła obrazy, rysunki, instalacje, a od połowy lat 60. XX wieku również kolaże oraz zagadkowe obiekty ze starych, bezużytecznych przedmiotów — odpadów codzienności. W swoich surrealistycznych pracach łączyła farbę z piaskiem, szkło z metalem, dodawała sznurki, guziki kapsle, druty. Ta część dorobku artystki, rzadko pokazywana i praktycznie nieznana, należała przez lata do prywatnej sfery jej życia. Chociaż prace Rosenstein nie są monumentalne, to jednak intensywne od emocji i przemyśleń mających źródła w historii osobistej – od traumy Holokaustu po powojenny wstrząs społeczno-polityczny w Polsce pod koniec XX wieku.
Po blisko 125 latach naukowcy odkryli, że pod jednym z najbardziej znanych obrazów z okresu błękitnego Pablo Picasso namalował wcześniej portret tajemniczej kobiety.
Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje prace Kitagawy Utamaro, mistrza XVIII/XIX-wiecznego japońskiego drzeworytu.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Pokaz „Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu” zostanie otwarty 28 grudnia w Fundacji Rodziny Staraków/ Spectra Art Space w Warszawie
Najczęściej tworzy portrety ludzi i zwierząt. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie skupia się na pełnych wyrazu fizjonomiach zwierząt.
Po blisko 125 latach naukowcy odkryli, że pod jednym z najbardziej znanych obrazów z okresu błękitnego Pablo Picasso namalował wcześniej portret tajemniczej kobiety.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel z Warszawy zdobyło nagrodę w konkursie German Design Award 2025. Jury doceniło system komunikacji na terenie muzeum zaprojektowany przez warszawską pracownię Studio Blisko.
Biblioteka Narodowa otrzymała egzemplarz polskiego kalendarza na rok 1536 autorstwa profesora Akademii Krakowskiej Michała z Wiślicy. Dar przekazała Krystyna Piórkowska, badaczka zbrodni katyńskiej.
W Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Sztuki Średniowiecznej, mamy okazję zobaczyć wyjątkowy zabytek piśmiennictwa. Jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga z Pelplina.
W rozstrzygniętym niedawno konkursie na nową siedzibę Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie, swoją propozycję przedstawili architekci i architektki ze znanej polskiej pracowni WXCA, pracującej m.in. przy odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Koncepcja polskich architektów nie wygrała, zwycięski okazał się projekt słynnej pracowni Zaha Hadid Architects, ale Polacy zdobyli specjalne wyróżnienie. Prestiżowe
Ceniony portal podróżniczy Lonely Planet opublikował listę najważniejszych tegorocznych otwarć muzeów na całym świecie. Na szczycie zestawienia znalazło się jedno z polskich muzeów, wyprzedzając placówki z Londynu, Nowego Jorku czy Abu Zabi.
Ministra kultury Hanna Wróblewska powołała 28 stycznia dr hab. Agnieszkę Lajus na stanowisko dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 lutego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas