„Mecze Polskich spraw” Stefana Szczepłka. Bieg przez historię z piłką u nogi

Stefan Szczepłek opisał 14 meczów reprezentacji, które jego zdaniem najlepiej ilustrują to, jak przez 100 lat zmieniała się Polska.

Publikacja: 18.03.2021 21:00

Stefan Szczepłek, Mecze Polskich spraw. SQN, Kraków 2021

Stefan Szczepłek, Mecze Polskich spraw. SQN, Kraków 2021

Foto: materiały prasowe

Zaczyna od pierwszego meczu piłkarskiej kadry odrodzonego kraju, z Węgrami w roku 1921, a kończy na spotkaniu z Senegalem podczas rosyjskiego mundialu.

To subiektywny mecz z historią, ale jedno nie ulega wątpliwości: mało kto potrafiłby w sposób równie błyskotliwy uzasadnić swój wybór i nawet ci, którzy czytali poprzednie historyczne książki Szczepłka, nie będą zawiedzeni.

O tym, jaki był kontekst meczu z Węgrami w Warszawie na trzy dni przed wybuchem drugiej wojny światowej czy spotkania ze Związkiem Radzieckim w roku 1957 wie każdy, kto interesuje się historią, ale to nie znaczy, że wiemy wszystko. – To był pierwszy mecz międzypaństwowy reprezentacji ZSRR pokazywany przez moskiewską telewizję – zauważa Szczepłek. – Nie wiem, co pokazywały kamery, ale na pewno nie trybuny, bo na nich dochodziło już nie tylko do werbalnych demonstracji.

Najciekawsze w tej książce są chyba jednak refleksje ze zdarzeń, w których autor uczestniczył osobiście. Moim ulubionym jest rozdział, który można umownie nazwać „Pożegnanie z Nawałką".

„Zbigniew Boniek w eleganckiej formie podziękował odchodzącemu trenerowi podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym. Poszedłem za selekcjonerem, by umówić się na rozmowę, której odmawiał mi przez trzy lata. Nawałka powiedział »Poczekaj chwilę« i pobiegł w kierunku boiska. Popatrzył na nie przez kilka sekund, wrócił, wziął mnie za ramiona i powiedział: »Ale tu było miło«. Wiedział, że tu już nie wróci. Zobaczyłem w jego oczach łzy, czego nigdy bym się po nim nie spodziewał. Mnie też niewiele brakowało. Szybko uciekł do czekającej na niego taksówki".

Taka też może być pointa do porażki z Senegalem. Ta książka jest dla tych, którzy lubią podobne refleksje i nie wstydzą się wzruszeń.

Niepozbawiona krytycyzmu czułość wobec futbolu i jego ludzi to od lat firmowy znak pisarstwa Stefana Szczepłka. „Mecze polskich spraw" to kolejna okazja, by się o tym przekonać.

Fragment książki mogą przeczytać ci, którzy sięgną po numer „Plusa Minusa" z tego tygodnia.

Literatura
„Nadzieja” Coeetzego: Spieszmy się kochać ludzi. I zwierzęta
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Literatura
Nie żyje Martin Pollack, pisarz, który ujawniał zbrodnie rodaków-nazistów
Literatura
Bezkarnie gwizdać można było tylko na stadionach
Literatura
Książki roku 2024 według „Rzeczpospolitej”: Czas hybryd i pięknych kundli
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Literatura
„Boże Narodzenie w Pradze”. Wigilia w świątyniach czeskiej stolicy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego