Modiano opisuje losy swoich bohaterów z niezwykłą szczegółowością, jakby prowadził sądowe lub policyjne akta. Robi to za pośrednictwem narratora, który w pierwszej osobie, niczym detektyw, zdaje relację z czyjegoś życia.
Innym tematem, który przewija się w całej twórczości Francuza, jest niemiecka okupacja, a także nieobecność rodziców w życiu dziecka, czego sam głęboko doświadczył. W 2007 roku napisał powieść „Un pedigree" (Rodowód), w której opowiada o swoim życiu – od dzieciństwa poprzez pierwsze literackie próby aż po artystyczny sukces. Z książki przebijają niezwykły smutek i samotność, mimo że otacza go wielu ludzi. Nieobecność rodziców, śmierć brata potęgują poczucie samotności oraz bezpowrotnie utraconego dzieciństwa, z którego nie zachowały się żadne wyraziste wspomnienia.
Nobel jest ukoronowaniem pisarskiej kariery Patricka Modiano. W 1973 roku za swoją trzecią powieść otrzymał nagrodę literacką Akademii Francuskiej. Pięć lat później dostał Nagrodę Goncourtów za swoją najgłośniejszą powieść „Ulice ciemnych sklepików" – jej główny bohater jest prywatnym detektywem, który stracił pamięć i prowadzi śledztwo w sprawie własnej przeszłości.
Autor mało znany
Prywatnie Modiano jest skryty. Rzadko udziela wywiadów i raczej unika mediów. Ma dwie córki z Dominique Zehrfuss, córką znanego architekta, projektantką biżuterii i ilustratorką książek męża, z którą ożenił się w 1970 roku.
Modiano jest bardzo popularny w rodzinnej Francji, ale za granicą mało znany, co przyznał sam sekretarz Englund. Zagraniczne media słabo znają tegorocznego laureata, dlatego ostrożnie komentują werdykt. Wyjątek stanowi brytyjski „Guardian", który skrytykował Akademię, że po raz kolejny zignorowała amerykańskiego pisarza Philipa Rotha. Mimo to werdykt nie jest kompletną niespodzianką, gdyż od kilku lat Modiano pojawiał się wśród kandydatów do nagrody. Francuz w tym roku zajmował szóste miejsce w bukmacherskich zakładach i obstawiając jego zwycięstwo, można było zdobyć dziesięciokrotność postawionej sumy.
Ostatnim spośród 11 francuskich noblistów był w 2008 roku Jean-Marie Gustave Le Clézio. Poza światowym prestiżem literacki Nobel ma również wymiar materialny – laureat otrzymuje 8 milionów szwedzkich koron, czyli ponad milion dolarów, które odbierze 10 grudnia na uroczystej gali w Sztokholmie.