„Bóg z innej parafii”: Cud tego świata

Wybór poezji Michała Zabłockiego z lat 1979–2022, to szansa, aby ujrzeć w pełnym świetle dorobek popularnego i oryginalnego poety.

Publikacja: 13.04.2023 03:00

„Bóg z innej parafii”. PIW, Warszawa 2023

„Bóg z innej parafii”. PIW, Warszawa 2023

Foto: materiały prasowe

Popularność przyniosły mu teksty piosenek w wykonaniu Grzegorza Turnaua (np. „Cichosza”), Dżemu, Kuby Badacha czy Czesława Mozila, a uznanie – „Wiersze paryskie” powstałe w stolicy Francji, a także „Mitologika” – efekt podróży do Grecji.

Czytając „Boga z innej parafii” strona po stronie, czyli chronologicznie, możemy zobaczyć, jak liryka Zabłockiego dojrzewała i ewoluowała. Nie sposób nie stwierdzić, że twórczy duch tego autora jest niespokojny i poszukujący. Poeta wypracował swój styl, posiadł fascynującą umiejętność wypowiadania się pół żartem, pół serio, zręcznie przechodzi od poetyki powagi do poetyki buffo, pisze i do śmiechu, i do płaczu, jednak nie zasklepił się w żadnym stylu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Literatura
"To dla Pani ta cisza" Mario Vargasa Llosy. "Myślę, że powieść jest już skończona"
Literatura
Zbigniew Herbert - poeta-podróżnik na immersyjnej urodzinowej wystawie
Literatura
Nagroda Conrada dla Marii Halber
Literatura
Książka napisana bez oka. Salman Rushdie po zamachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Literatura
Leszek Szaruga nie żyje. Walczył o godność