Na początku tego roku otwarto nową wystawę o życiu Miłosza w dawnym majątku rodziny poety w Krasnogrudzie (Podlaskie). To miejsce, z którym noblista czuł się mocno związany, gdzie często przyjeżdżał na wakacje do ciotek. Przeżył tam również zawód miłosny omal nie zakończony samobójstwem. Wystawę "Miłosz. Szukanie ojczyzny", która zastąpiła poprzednią, skromniejszą ekspozycję poświęconą poecie, można oglądać w pomieszczeniach dworu. Każda z izb, to przestrzeń poświęcona innemu aspektowi życia Miłosza. Nowością jest sala poświęconą kobietom w jego życiu - matce, ciotkom, ukochanym i dwu żonom - Jance i Carol.
Zmieni się także sytuacja w innym miejscu związanym z postacią noblisty. Kilka tygodni temu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił, że miasto ma zamiar wykupić mieszkanie, w którym przez ostatnie lata życia mieszkał Miłosz. Według planów wyposażenie przeniesie do Domu Literatury, a mieszkanie udostępni goszczącym w mieście literatom.
"Nie był autorem igraszek słownych, był poetą myśli trudnej, potykającej się nieustannie o sprawy dla życia naszego główne: sprawę Boga i wiary, sprawę rozumu i miłości, sprawę narodu, o pytania nierozstrzygalne prawie" - mówił o Miłoszu filozof Leszek Kołakowski. Dla ks. Adama Bonieckiego Miłosz był nauczycielem wiary. "Chociaż może to się wydać dziwne - dla mnie był nauczycielem wiary od momentu, kiedy przeczytałem już bardzo dawno temu jego 'Wiarę, Nadzieję i Miłość' - niebywale głębokie i mądre, aż po 'Traktat Teologiczny'" - podkreślał ks. Boniecki
Czesław Miłosz urodził się 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, był współzałożycielem grupy poetyckiej "Żagary". Pierwszy tom poezji "Poemat o czasie zastygłym" wydał w 1933 r. Niechęć do polskiego nacjonalizmu, którą Miłosz przejawiał całe życie, zrodziła się właśnie w czasach studiów, kiedy poeta był świadkiem brutalnych akcji Młodzieży Wszechpolskiej, getta ławkowego. Przed wojną ukazał się jeszcze tomik "Trzy zimy". Okupację Miłosz przetrwał w Warszawie, pracował jako woźny w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, dzięki tej posadzie miał nieograniczony dostęp do księgozbioru. W tym czasie powstawały wiersze, które znalazły się w tomikach "Wiersze", "Równina", "Pieśń niepodległa", a także w opublikowanym w 1945 roku "Ocaleniu".
Od 1945 roku Czesław Miłosz pracował jako radca kulturalny PRL-owskich przedstawicielstw w Stanach Zjednoczonych i Francji.