Rosyjski instytut: Szczepić EpiVacCoroną można nieograniczoną liczbę razy

Szczepionka EpiVacCorona może być używana do powtórnych szczepień nieograniczoną liczbę razy - poinformowało w poniedziałek centrum wirusologii „Wektor”, które stworzyło ten preparat.

Aktualizacja: 21.06.2021 16:55 Publikacja: 21.06.2021 16:16

Rosyjski instytut: Szczepić EpiVacCoroną można nieograniczoną liczbę razy

Foto: PAP/ Dmitry Rogulin/TASS

qm

„Skład szczepionki EpiVacCorona umożliwia wykorzystanie jej do powtórnych szczepień – bez ograniczenia ich liczby” – poinformował w poniedziałek dziennikarzy słynny syberyjski ośrodek naukowy.

„Takie ponowne szczepienie jest bezpieczne i ma na celu zwiększenie odporności na COVID-19 do optymalnych wartości, oraz dalsze jej utrzymanie w celu zapewnienia ciągłej ochrony” – głosi komunikat.

EpiVacCorona to szczepionka peptydowa przeciw COVID-19, druga opracowana w Rosji, po Sputnik V.  Została zarejestrowana w październiku zeszłego roku, a od kwietnia jest używana do masowych szczepień.

W marcu byli uczestnicy badań nad EpiVacCoroną przeprowadzili na własną rękę testy przeciwciał, wykorzystując zestawy powszechnie dostępne na rynku. Wysłali też próbki zamrożonego osocza krwi do niezależnych laboratoriów. „Wyniki naszych testów odbiegają od tego, co (...) urzędnicy mówią w mediach, dlatego jesteśmy zaniepokojeni” - napisali w oświadczeniu. Autorzy listu otwartego stwierdzili, że członkowie grupy skorzystali z powszechnie dostępnych testów na przeciwciała i w 30 proc. wyniki były negatywne. Zaznaczyli, że zastosowane testy zostały polecone przez twórców szczepionki.

Dowiedz się więcej: Poważne zastrzeżenia do rosyjskiej szczepionki EpiVacCorona. Uczestnicy badań przeprowadzili własne testy

Dwa dni temu rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko zapowiedział, że w najbliższym czasie zostaną opracowane zalecenia metodologiczne dotyczące terminów ponownych szczepień. Według niego w okresie wzrostu epidemii konieczne będzie szczepienie przeciw COVID-19 co sześć miesięcy, a przy spokojnej sytuacji - raz w roku.

Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"