Rosja: Lek stworzony w latach 90-tych wyleczy chorych na COVID-19?

W Rosji od przyszłego tygodnia chorzy na COVID-19 zaczną otrzymywać lek antywirusowy Avifavir - będzie to pierwszy lek dopuszczony w Rosji do terapii osób zakażonych koronawirusem - informuje Reuters.

Aktualizacja: 01.06.2020 14:39 Publikacja: 01.06.2020 13:01

Rosja: Lek stworzony w latach 90-tych wyleczy chorych na COVID-19?

Foto: AFP

arb

Kirił Dmitriew, szef Fundusz Inwestycji Bezpośrednich Rosji, w rozmowie z Reutersem stwierdził, że Avifavir będzie podawany w Rosji chorym na COVID-19 od 11 czerwca. Wprowadzenie leku do terapii ma zmniejszyć presję na system ochrony zdrowia w Rosji związaną z szybkim przyrostem liczby zakażonych koronawirusem w tym kraju (łącznie w Rosji wykryto ponad 400 tysięcy zakażeń).

Firma produkująca Avifavir ma być w stanie dostarczyć rosyjskim szpitalom zapasy leku pozwalające na leczenie ok. 60 tys. osób miesięcznie.

Na COVID-19, chorobę wywołaną koronawirusem, nie ma obecnie szczepionki ani żadnego leku, który byłby 100-procentowo skuteczny. Na Zachodzie - np. w USA i Japonii - w terapii zakażonych stosuje się remdesivir.

Avifavir, znany jako favipiravir, to lek stworzony pod koniec lat 90-tych przez japońską firmę, wykupioną potem przez Fujifilm. Rosyjscy naukowcy mieli jednak dokonać modyfikacji tego leku - szczegóły dotyczące tej modyfikacji mają być ujawnione w ciągu dwóch tygodni.

Japonia testowała ten sam lek - znany tam jako Avigan - w terapii zakażonych. Jak dotąd nie wprowadzono go jednak w tym kraju do powszechnego stosowania u chorych na COVID-19.

Tymczasem Dmitriew podkreślił, że w Rosji zmodyfikowany lek przetestowano na 330 osobach - i w większości przypadków jego zastosowanie sprawiało, że chorzy wracali do zdrowia w ciągu czterech dni.

Faza testów klinicznych została w tym przypadku przyspieszona.

- Wierzymy, że to game changer - podkreśla rozmówca Reutersa.

Leki i terapie
Unijna gra o bezpieczeństwo lekowe
Leki i terapie
Duża zmiana w prywatnych gabinetach lekarskich. Od dziś recepty także na bezpłatne leki
Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce