Kleszcze - czy jest się czego bać?

Na całym świecie borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu -choroby przenoszone przez kleszcze są coraz większym obciążeniem dla służby zdrowia. Zdaniem specjalistów przyczyny rosnącej liczby zakażeń chorób odkleszczowych to między innymi ocieplenie klimatu, wzrost liczby ludności, transport globalny, zawłaszczanie kolejnych terenów przez człowieka.

Aktualizacja: 15.06.2020 23:55 Publikacja: 15.06.2020 17:32

Kleszcze - czy jest się czego bać?

Foto: Adobe Stock

Nie bez powodu boimy się kleszczy. Choć są one mikroskopijnych rozmiarów (nimfa ma około milimetra) skutecznie potrafią doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet śmierci wielokrotnie większej od siebie ofiary. Tylko w 2019 r były przyczyną 20614 zachorowań w Polsce na  boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme. Jak wyjaśnia epidemiolog, specjalista medycyny rodzinnej z Medicover, Agnieszka Motyl, choroba może dawać objawy ze strony różnych narządów i tkanek, najczęściej stawów i układu nerwowego, a nieleczona prowadzi do ich nieodwracalnych uszkodzeń. Rzadziej (150- 350 przypadków rocznie) ugryzienie kleszcza może spowodować zakażenie wirusowym zapaleniem mózgu, groźną chorobą neurologiczną. Wirus może trwale uszkodzić nasz układ nerwowy, a skutkiem zakażenia nierzadko jest porażenie splotu barkowego i zanik mięśni. Mimo pomocy lekarskiej kilkudziesięciu pacjentów rocznie przegrywa walkę z patogenem i umiera.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Leki i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Leki i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność