Pandemia: Protest 6 tys. naukowców przeciw "zamykaniu" krajów

Blisko 6 tysięcy naukowców i ekspertów ds. ochrony zdrowia dołączyło do globalnego ruchu protestu przeciwko polityce ścisłej kwarantanny i "zamykania" krajów dotkniętych ciężko epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje BBC.

Aktualizacja: 08.10.2020 11:36 Publikacja: 08.10.2020 08:59

Pandemia: Protest 6 tys. naukowców przeciw "zamykaniu" krajów

Foto: AFP

arb

Naukowcy, którzy podpisali się pod tym ostrzeżeniem twierdzą, że reżim ścisłej kwarantanny ma "dewastujący wpływ na fizyczne i psychiczne zdrowie" ludzi oraz na funkcjonowanie społeczeństwa.

Autorzy apelu wzywają do objęcia ochroną najbardziej narażonych na ostry przebieg COVID-19, podczas gdy zdrowe, młode osoby powinny wrócić do normalnego życia.

Krytycy tego podejścia wskazują, że takie podejście utrudni ochronę osób z grup ryzyka. Ponadto długoterminowe powikłania w związku z przejściem COVID-19 - jak twierdzą - może mieć wpływ również na tych, którzy nie należą do grup ryzyka.

Pod tzw. Great Barrington Declaration podpisało się m.in. 66 lekarzy z Wielkiej Brytanii w tym - znani z telewizji - dr Phil Hammond i dr Rosemary Leonard - zauważa BBC, a także lekarze, którzy odgrywają kluczowe role w Brytyjskim Stowarzyszeniu Medycznym.

Pod deklaracją, która narodziła się w USA, dotychczas podpisało się ok. 6 tysięcy naukowców i ekspertów ds. ochrony zdrowia.

Zdaniem popierających deklarację reżim kwarantanny obowiązujący do czasu pojawienia się szczepionki wywoła "nieodwracalne szkody" społeczne, zwłaszcza dla przedstawicieli słabszych grup społecznych.

Podpisani pod deklaracją alarmują, że w związku z reżimami kwarantanny zmniejsza się wyszczepialność dzieci oraz pogarsza się stan opieki lekarskiej nad osobami cierpiącymi na choroby serca i nowotwory.

Ponadto popierający deklarację wskazują, że ryzyko związane z COVID-19 jest 1000 razy większe dla osób starszych i schorowanych niż dla dzieci, dla których grypa jest groźniejsza niż COVID-19. Dodają, że budowanie odporności stadnej w populacji zmniejszy ryzyko zakażenia dla wszystkich członków społeczeństwa - w tym również dla grup ryzyka.

Podpisani pod deklaracją apelują, by grupy ryzyka objąć szczególną ochroną - testować regularnie pracowników domów opieki i kierować tam przede wszystkim osoby, które są odporne na COVID-19 (po przejściu zakażenia) i dostarczać zakupy do domów emerytom.

Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"