W ramach akcji podnoszenia świadomości co do zagrożeń rakiem piersi sprawdzamy, jak aktualnie wygląda sytuacja pacjentek i pacjentów z tym nowotworem w Polsce. Jednym z jego podtypów jest potrójnie ujemny rak piersi (TNBC). Z jaką częstotliwością występuje?
Jak wskazuje WHO, nawet co ósma kobieta może w swoim życiu zachorować na raka piersi.
To oznacza, że ten problem dotyka ponad 20 tys. pacjentów rocznie, z czego 7 tys. umiera. Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Dokładnych danych nie ma, ale szacuje się, że na raka potrójnie ujemnego może chorować minimum 10 proc. wszystkich pacjentów cierpiących na raka piersi. Na szczęście, wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny, dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie swoich piersi, by nie przegapić tego momentu.
W jaki sposób najczęściej pacjenci dowiadują się o chorobie?
Najczęściej pacjentki dowiadują się o nowotworowej zmianie w piersi po wykonaniu kontrolnego badania mammografii lub USG. Często wyczuwają zmianę same lub ich partnerzy albo obserwując swoje piersi, zauważają niepokojące symptomy, tj. wciągnięcie skóry lub brodawki, wyciek z brodawki, asymetria piersi.