W Wielkiej Brytanii można mieszać szczepionki. „Racjonalne w pewnych okolicznościach”

Urzędnicy z agencji Public Health England bronią swojego planu awaryjnego, który w wyjątkowych przypadkach pozwala pomieszać u jednej osoby dwie zatwierdzone szczepionki przeciw Covid-19. Np. szczepionkę firm Pfizer i BioNTech z preparatem od AstraZeneca.

Aktualizacja: 02.01.2021 17:04 Publikacja: 02.01.2021 16:46

W Wielkiej Brytanii można mieszać szczepionki. „Racjonalne w pewnych okolicznościach”

Foto: AFP

qm

Schemat szczepień, autorstwa agencji ocenia jako „racjonalne” działanie, polegające na tym, by w przypadku niedostępności preparatu, podanego przy pierwszej dawce, przy drugiej zastosować inną szczepionkę, oczywiście zatwierdzoną do użytku. W dokumencie można jednak też przeczytać, że „Nie ma dowodów na wymienność szczepionek przeciw Covid-19, chociaż badania są w toku”.

Informację o tym opublikował „New York Times”, cytując wirusologa prof. Johna Moore'a z Cornell University w USA, który powiedział, że „nie ma żadnych danych na temat tego pomysłu” oraz że brytyjscy urzędnicy „wyglądają jakby całkowicie porzucali naukę i próbowali tylko odgadnąć, jak wyjdą z bałaganu”. Pomysł krytykował też główny amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych, dr Anthony Fauci. Zapowiedział, że Stany Zjednoczone nie pójdą w ślady Wielkiej Brytanii i będą postępować zgodnie z wytycznymi firm Pfizer i BioNTech, aby podać drugą dawkę szczepionki trzy tygodnie po pierwszej.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Leki i terapie
Unijna gra o bezpieczeństwo lekowe
Leki i terapie
Duża zmiana w prywatnych gabinetach lekarskich. Od dziś recepty także na bezpłatne leki
Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce