Czym szczepionka AstraZeneka różni się od innych szczepionek

Szczepionka AstraZeneka różni się sposobem wprowadzenia informacji o białku kolca (koronawirusa) do naszego organizmu - tłumaczyła na antenie TVN24 prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, polska wirusolog, profesor nauk biologicznych.

Aktualizacja: 03.02.2021 10:47 Publikacja: 03.02.2021 09:12

Czym szczepionka AstraZeneka różni się od innych szczepionek

Foto: AFP

arb

Prof. Bieńkowska-Szewczyk tłumaczyła, że w przypadku szczepionki AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego informację o białku kolca koronawirusa, która ma wywołać pożądaną reakcję naszego układu odpornościowego, wywołuje inny wirus - adenowirus. 

- To inny sposób wprowadzenia tej informacji, ale informacja jest ta sama (jak w przypadku szczepionki Moderny czy Pfizera/BioNTech) - zaznaczyła.

Mówiąc o adenowirusie zastosowanym w szczepionce AstraZeneca wirusolog stwierdziła, że jest on "dobrym nośnikiem informacji genetycznej". - Dlatego używany jest np. w szczepionkach przeciwko wirusowi Ebola - dodała.

- Problem z adenowirusem jest taki, że skoro nasz organizm miał z nim już wcześniej kontakt (adenowirusy wywołują np. przeziębienie - red.) może się zdarzyć, że pozna go i szybko wyeliminuje - tłumaczyła prof. Bieńkowska-Szewczyk.

Jak dodała w związku z tym adenowirusy używane w szczepionkach są modyfikowane.

W kontekście skuteczności szczepionki AstraZeneca u osób starszych, prof. Bieńkowska-Szewczyk przekonywała, że "jest przekonana, iż działa równie skutecznie" w tej grupie wiekowej.

- To że nie zaleca się jej podawania osobom powyżej 60. roku życia wynika z tego, że nie dochowano standardów przy testowaniu tej szczepionki w tej grupie wiekowej (liczba uczestników testów należących do tej grupy wiekowej była zbyt mała - red.). Wszyscy się bardzo spieszyli - mówiła.

Wirusolog zwróciła też uwagę, że również szczepionka Sputnik V, która - w czasie testów, których wyniki opisał magazyn "Lancet", wykazała się ponad 91-procentową skutecznością, opiera się na dwóch adenowirusach.

Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"