Koronawirus. Czy przed Deltą ochrona w pełni zaszczepionych słabnie z upływem czasu? Wyniki badań

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazuje, że ochrona przed zakażeniem wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2 osób zaszczepionych szczepionkami Pfizer/BioNTech i AstraZeneca zmniejsza się po trzech miesiącach.

Aktualizacja: 19.08.2021 06:37 Publikacja: 19.08.2021 05:25

Koronawirus. Czy przed Deltą ochrona w pełni zaszczepionych słabnie z upływem czasu? Wyniki badań

Foto: PAP/EPA

arb

Badanie wykazało także, że zaszczepieni dwoma dawkami szczepionki Pfizer/BioNTech bądź AstraZeneca, którzy zakażą się koronawirusem SARS-CoV-2 w wariancie Delta, mogą zakażać inne osoby częściej niż w przypadku wcześniejszych wariantów koronawirusa.

Badacze, po przeanalizowaniu ponad trzech milionów wymazów z nosa i gardła pobranych w całym kraju oszacowali, że 90 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech bądź AstraZeneca, skuteczność ochrony tych szczepionek przed zakażeniem wariantem Delta spada do - odpowiednio - 75 i 61 procent.

Dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki skuteczność ta wynosi z kolei - odpowiednio - 85 i 68 proc. Spadek skuteczności ochrony, jaką daje szczepionka, jest wyższy u osób mających 35 i więcej lat.

- Obie te szczepionki, po podaniu dwóch dawek, nadal radzą sobie z Deltą bardzo dobrze - zaznaczyła prof. Sarah Walker z Uniwersytetu Oksfordzkiego, jedna z głównych autorek badania.

Badacze nie szacowali jak bardzo skuteczność obu szczepionek przeciw Delcie spadnie w dłuższym okresie. Ich zdaniem jednak skuteczność obu osiągnie podobny poziom w ciągu 4-5 miesięcy po drugiej dawce.

Jednocześnie badanie wykazało, że osoby w pełni zaszczepione szczepionkami Pfizer/BioNTech i AstraZeneca, które mimo tego zakażą się wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2, mają podobną ilość cząsteczek wirusa w organizmie jak osoby niezaszczepione, co znaczy, że stanowią zagrożenie dla innych osób, które mogą zakażać.

- To sprawia, że osiągnięcie ochrony stadnej może być większym wyzwaniem - przyznaje Koen Pouwels, współautor badania.

- Szczepionki są prawdopodobnie najlepszym sposobem na uniknięcie ostrej formy choroby i są nieco mniej skuteczne w zapobieganiu transmisji koronawirusa - dodał Pouwels.

Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"