Aktualizacja: 19.02.2020 18:08 Publikacja: 19.02.2020 21:00
?Skrzypek Michael Guttman
Foto: IMG ARTISTS/mat. pras.
Pomysłodawcą festiwalu jest słynny skrzypek Michael Guttman, którego tak zafascynowała ekspozycja Muzeum POLIN, że zorganizował dla niego kupno fortepianu, a potem zgodził się współtworzyć z Kajetanem Prochyrą cykliczną imprezę.
Tematem festiwalu jest oczywiście muzyka żydowska, choć pokazywana w nieoczywisty sposób. – Czy kompozytor, który nie jest Żydem, ale porusza żydowskie tematy, tworzy muzykę żydowską? Czy Żyd nienawiązujący do kultury żydowskiej tworzy muzykę żydowską? – mówił przed pierwszą edycją Michael Guttman. – Odpowiedź na to, czym jest muzyka żydowska, przypomina poszukiwanie odpowiedzi na inne pytanie: czym jest żydowska tożsamość?
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Ministra kultury Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej na to stanowisko.
12 lutego ma się rozpocząć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej kontrola Najwyższej Izby Kontroli, dotycząca przygotowania i realizacji inwestycji. Ponieważ za inwestycję jest odpowiedzialne miasto Warszawa, kontrolerzy wejdą też do ratusza.
W Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Sztuki Średniowiecznej, mamy okazję zobaczyć wyjątkowy zabytek piśmiennictwa. Jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga z Pelplina.
Krystian Zimerman opublikował w mediach społecznościowych informację o wygranym procesie przed sądem w Warszawie w sprawie o nierozliczenie jego trasy koncertowej po Polsce przed kilkunastu laty.
W „Anatomii upadku” Justine Triet doceniam to, jak reżyserka „nakłuwa” fabułę środkami filmowymi, bierze w cudzysłów i demaskuje wyłącznie obrazem i montażem.
Powiedzieć będzie można wszystko. Kompletnie bez związku ze sprawczością. A ta ostatnia też oderwie się od słów. I to będzie nasz koniec.
Drake wydaje 14 lutego w Walentynki album „$ome $exy $ongs 4 U” („Some Sexy Songs 4 U”) nagrany z PartyNextDoor. Fani sądzą, że album podgrzeje wojnę z Kendrickiem Lamarem, który nie szczędził obraźliwych aluzji wobec Drake’a podczas Super Bowl.
Emade mówi o ćwierćwieczu istnienia zespołu Fisz Emade Tworzywo, współpracy z Fiszem, rodzinnych kontekstach związanych z ojcem Wojciechem Waglewskim, początkach, dramatycznych sytuacjach i wielkim sukcesie, jakim jest 25-lecie działalności.
Have a Nice Life dołączył do wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej edycji OFF Festiwal.
Już nie tylko własne koncerty, którymi bez trudu zapełniał Stadion Narodowy – Dawid Podsiadło zorganizuje swój własny festiwal o nazwie Zorza. Jeden z najpopularniejszych polskich muzyków ujawnił szczegóły wydarzenia, które zadebiutuje tego lata w największych polskich miastach.
Szwajcarski sąd zajmie się sprawą koncertu z 2022 roku, jaki wykonujący muzykę reggae zespół Lauwarm dawał w restauracji Brasserie Lorraine w Bernie. W pewnym momencie koncert został przerwany ze względu na to, że część gości poczuła się „niekomfortowo” widząc białych noszących dredy, których ubrania nawiązywały do tradycyjnego afrykańskiego ubioru.
Jeżeli artysta jest w stanie zauważyć więcej niż ja, to znaczy, że warto, bym to czytał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas