Na psa dają becikowe, a koty do sterylizacji

Po 600 zł wsparcia otrzymają osoby, które adoptują bezdomnego psa w Chojnicach na Pomorzu. Już są chętni

Publikacja: 07.11.2012 03:39

Na psa dają becikowe, a koty do sterylizacji

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Na taki pomysł wpadli radni wiejskiej gminy Chojnice. Nowe przepisy zaczną obowiązywać pod koniec roku.

Wójt gminy Zbigniew Szczepański mówi, że program wsparcia adopcji psów uruchomiono ze względów ekonomicznych i humanitarnych. – Schronisko w Chojnicach chciało od nas po 10 tys. zł za roczne utrzymanie czworonoga  – mówi.

Zauważa też, że z placówek w małych miejscowościach psy rzadko są adoptowane. – Takie miejsce to dla zwierząt dożywotnie więzienie – dodaje.

Rocznie w gminie Chojnie, gdzie mieszka 18 tys. osób, porzucanych jest ok. 50 psów, z czego połowa przez turystów. – Mieliśmy przypadek, że ktoś przywiązał rasowego psa  do drzewa, zostawiając miskę z wodą i worek karmy. Pewnie chciał zagłuszyć sumienie – mówi wójt.

Osoby, które  zdecydują się na adopcję, podpisują z gminą umowę. Ta zobowiązuje się pokryć część kosztów związanych z utrzymaniem czworonoga, np. zakup karmy, akcesoriów, zabiegów weterynaryjnych czy budy. Pieniądze zwracane są właścicielowi psa w ciągu trzech miesięcy po przedstawieniu rachunków. W umowie jest także zapis, że urzędnicy mogą kontrolować, w jakich warunkach żyje przygarnięty pies.

Do urzędu gminy dzwonią  ludzie z całej Polski zainteresowani adopcją. – Jednak chcielibyśmy, aby zwierzakami zaopiekowali się w pierwszej kolejności nasi mieszkańcy. Łatwiej będzie nam skontrolować, czy wywiązują się z umowy. Na liście mamy dziesięcioro chętnych – mówi wójt.

Taki pomysł adopcji nie wszystkim się podoba. Agnieszka Kłąb z warszawskiego ratusza mówi, że płacenie za psa ze schroniska mija się z celem. – Zawsze  znajdą się osoby, które będą chciały tylko  dostać pieniądze – tłumaczy.

Chojnice nie wspierają adopcji bezdomnych kotów.

– Te zwierzęta są sterylizowane i wypuszczane na wolność, gdzie sobie poradzą – mówi wójt.

Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze