Otworzy go sobotni prolog - występ tria Konkubinap czyli gitarzysty Marka Napiórkowskiego, basisty Roberta Kubiszyna i perkusisty Cezarego Konrada. Ich album koncertowy pod tytułem „Konkubinap" zyskał przychylne recenzje, a miłośnikom jazzu pokazał, że mamy w polskim jazzie indywidualności mogące konkurować z gwiazdami światowego formatu. Koncert odbędzie się na Scenie Cieplarnia.

To już 36. odsłona krakowskiego festiwalu, który rozpoczął się w klubie Rotunda w 1976 r. Zwyciężył wówczas kwartet pianisty Wojciecha Gogolewskiego, którego los wywiódł na emigrację. Wśród laureatów konkursu są znakomitości polskiego jazzu m.in. Leszek Możdżer, trębacz Robert Majewski, kontrabasista Darek Oleszkiewicz, który jest wziętym muzykiem w Ameryce czy pianista Artur Orzechowski, późniejszy laureat konkursu na Montreux Jazz Festival.

W latach 1980 - 83 zwyciężały zespoły, które szybko zdobyły mocną pozycję na naszych jazzowych scenach: Tie Break, Pick Up, Heavy Metal Sextet i New Presentation. W 1997 r. pierwszą nagrodą podzieliły się: Żupański Quartet i Jerzy Małek Quintet. W 2002 r. konkurs zawojowało trio Kaczmarczyk/Jaros/Dobrowolski. Pianista Paweł Kaczmarczyk został w tym roku dyrektorem artystycznym festiwalu. Ciekawostką jest, że w 1992 r. popularny już wtedy zespół Miłość zajął w konkursie drugie miejsce ustępując grupie Ramlosa. Za to trzech muzyków Miłości otrzymało wyróżnienia indywidualne: pianista Leszek Możdżer, perkusista Jacek Olter i kontrabasista Olo Walicki.

Tegoroczne przesłuchania konkursowe odbędą się w niedzielę 2 grudnia w godzinach 14 - 19 w klubie Piec'Art. Wstęp na występy młodych zespołów walczących o nagrody jest wolny. Dzień później laureaci zagrają w Studiu Radia Kraków. Natomiast zwycięzcy ubiegłorocznego konkursu, zespół PeGaPoFo wystąpią w niedzielę wieczorem na Scenie Cieplarnia. Ważną częścią tegorocznego festiwalu Jazz Juniors jest prezentacja ciekawych europejskich projektów. 4 grudnia w klubie Rotunda odbędzie się koncert pod hasłem Jazz/Folk. Zagra mołdawsko-słowacka formacja Pacora Trio. Jak twierdzą jego członkowie - interesujące jest to, co powstaje z połączenia i inspiracji różnymi stylami muzyki. Drugi zespół przyjedzie do Krakowa z Bułgarii. To Theodossi Spassov Trio, którego lider jest wirtuozem starodawnego instrumentu pasterskiego kaval - bułgarskiego fletu drewnianego z ośmioma otworami.

Ostatni dzień festiwalu przeznaczono na „europejską muzykę Improwizowaną". Zagrają nasi południowi sąsiedzi: rozsmakowane w melodyjnych standardach słowackie AMC Trio oraz trio czeskiego gitarzysty Davida Doruzki znanego z zespołu akompaniującego Adze Zaryan. Zimowy Kraków nabierze w te dni jazzowych rumieńców. Więcej informacji na stronie www.jazzjuniors.pl.