Aktualizacja: 16.12.2015 21:34 Publikacja: 16.12.2015 20:30
Album Roku - Charles Lloyd Wild Man Dance
Foto: materiały prasowe
Album Roku - HDQ Bukoliki
Foto: materiały prasowe
High Definition Quartet
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Brad Mehldau
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Brandford Marsalis
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Charles Lloyd
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Herbie Hancock
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Jazzman Roku - Piotr Orzechowski
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Festiwal Roku - Jazztopad - n/z: Dyrektor Artystyczny Piotr Turkiewicz
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Koncert Roku - Wayne Shorter Quartet
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Marcus Miller - Torwar
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Wayne Shorter
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Thurston Moore - Pardon To Tu
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Słowiński Quintet
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Szymon Mika
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Vijay Iyer
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Wayne Shorter, Esperanza Spalding
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Weezdob Collective
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Włodek Pawlik
Foto: Fotorzepa/ Marek Dusza
Młodzi muzycy kroczą na czele awangardy polskiego jazzu i nie oglądając się na rodzimą czy amerykańską przeszłość tej muzyki, tworzą własną, z wyrazistym, polskim charakterem. Rok temu wyróżniłem koncert młodego zespołu High Definition Quartet. Jesienią ukazał się jego album „Bukoliki" zainspirowany miniaturami Lutosławskiego, ale sięgający głębiej, do źródeł muzyki kurpiowskiej.
Aranżacje napisał lider i pianista Piotr Orzechowski, którego płyta „15 Studies for the Oberek" była albumem roku 2014. Pod jego kierunkiem High Definition Quartet prezentuje ekspresyjne improwizacje z pogranicza jazzu i muzyki współczesnej. Tego albumu słucha się z zapartym tchem, jego dramaturgia tworzy napięcia i niespodziewane zwroty akcji. Natomiast solowe koncerty Orzechowskiego są pasjonującą przygodą z improwizacjami na światowym poziomie, dlatego zasłużył na tytuł jazzmana roku.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Słynny saksofonista i kompozytor Branford Marsalis od poniedziałku do czwartku prezentuje we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Katowicach nowy program swojego kwartetu, zrealizowany z węgierskimi muzykami folkowymi.
Marcus Miller i John Zorn to największe gwiazdy Warsaw Summer Jazz Days. Festiwal rozpocznie się 4 lipca w klubie Stodoła i potrwa do 7 lipca.
Trzecia edycja Jazz Around, wędrującego festiwalu, odbędzie się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Lady Blackbird trzeba posłuchać. Wystąpią również Mazolewski i Masecki z zespołami, Poluzjanci, Ania Szarmach.
Parafrazując słynne zdanie francuskiego monarchy Ludwika XIV, Jan Ptaszyn Wróblewski, który zmarł 7 marca w wieku 88 lat, mógłby o sobie powiedzieć: polski jazz to ja.
Jubileuszowe koncerty „Night in Calisia” Włodka Pawlika i Randy’ego Breckera, wiosenna edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej, australijskie trio The Necks oraz wokalistka Dianne Reeves to największe atrakcje najbliższych tygodni.
Otomo Yoshihide New Jazz Quintet będący najważniejszym przedstawicielem radykalnej japońskiej awangardy wystąpi w Warszawie 4 i 5 lutego oraz 6 lutego w Katowicach. To wydarzenie, którego nie mogą przeoczyć miłośnicy szeroko pojętej muzyki improwizowanej, a free jazzu w szczególności.
Ekscytujący finał koncertu norweskiego saksofonisty Mariusa Neseta na 50. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu był godny najważniejszych światowych scen.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas