19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 08:13 Publikacja: 07.09.2023 17:15
Dariusz „Maleo” Malejonek na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi
Dariusz „Maleo” Malejonek wystąpi na koncercie weteranów reggae podczas Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi
Foto: mat. pras.
Festiwal powstał z chęci przywołania wielokulturowej tradycji Łodzi, gdy w XIX wieku Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie tworzyli wielkoprzemysłową potęgę tego miasta. Tegoroczna, już 22. edycja Festiwalu Czterech Kultur, której hasłem jest „Tożsamość”, stawia nieco inne pytania.
„Może to wcale nie Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie zbudowali Łódź, a raczej: katolicy, protestanci, wyznawcy judaizmu i prawosławia?” – pytają organizatorzy, zapraszając na festiwalowe wydarzenia. – W takim spojrzeniu na Łódź czterech kultur podziały są mniej oczywiste. Katolikami byli i są nie tylko Polacy, ale też Niemcy, Żydzi czy Ormianie. Podobnie jak protestantyzm nie był wyłącznie wiarą Niemców, ale także mieszkających w Łodzi Czechów, Polaków czy Żydów. Z kolei wyznawcy prawosławia to nie tylko Rosjanie, ale także Polacy, Ukraińcy czy Białorusini. W kilkusetletniej historii żyli też w Łodzi mahometanie, wyznawcy hinduizmu czy buddyzmu, agnostycy i ateiści.
Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sformułowali liczne zarzuty przeciwko Andrzejowi Szczerskiemu. Obecnie pełni on obowiązki dyrektora muzeum - do czasu zakończenia konkursu, w którym bierze udział, ubiegając się o kolejną kadencję.
Na najważniejszych europejskich wystawach wielcy artyści pojawią się w towarzystwie, jak Turner i Constable, Kiefer i van Gogh. Na ekspozycji „Cartier” 23,6-karatowy diament Williamson, który nosiły Elżbieta II (podczas koronacji) i Rihanna.
Muzeum Narodowe zyskało nowoczesny budynek przy ul. Puławskiej 436, który przeznaczy na magazyny studyjne zbiorów wzornictwa i mebli oraz przestrzeń wystawienniczą.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Najdrożej sprzedanym dziełem w domach aukcyjnych w 2024 było „Zatopione miasto” Andrzeja Wróblewskiego. W Desie Unicum kupiono je za 6 480 000 zł
Liroy, Peja, Abradab i Hemp Gru są gwiazdami trzeciej edycji festiwalu The Legend.
Zdjęcie, na którym czterech facetów przechodzi przez jezdnię, opublikowane na okładce albumu „Abbey Road” zespołu The Beatles, stało się prawdopodobnie najczęściej naśladowaną fotografią w historii.
Specjalistyczne interfejsy i programy komputerowe wykreowały dzisiejszą muzykę elektroakustyczną opartą na syntetycznie wytworzonych dźwiękach lub na elektronicznie przetworzonych dźwiękach naturalnych.
8 stycznia 1935 r. urodził się król rock and rolla, który w drugiej połowie XX w. na zawsze odmienił świat muzyki. Stworzył też kanon muzycznej kariery – w tym, co dobre i co fatalne. Gdyby żył, obchodziłby 90. urodziny.
Urodził się w Tupelo 8 stycznia 1935 roku, dokładnie 90 lat temu. Umarł jako wrak człowieka, choć wciąż wielki artysta, w 1977 roku. Odszedł do gwiazd i świeci nieustannie. Czy kiedyś przestanie?
Trzej Królowie wraz z orszakami dwórek i rycerzy wyruszą 6 stycznia, w samo południe, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tradycyjne Orszaki Trzech Króli przejdą także ulicami innych miast i wsi w Polsce.
Po ciężkiej chorobie odszedł śpiewak Andrzej Klimczak, artysta niesłychanie skromny, który ogromny talent ujawnił, gdy przyszło mu pokierować Polską Operą Królewską
W moim ogrodzie czy w lesie najbardziej cenię ciszę i naturalne dźwięki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas