Reklama
Rozwiń

Festiwal Wschód Kultury ogłasza program

Ponad stu artystów wystąpi latem na tegorocznym interdyscyplinarnym festiwalu w trzech odsłonach – w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.

Publikacja: 17.05.2023 22:54

Na konferencji "Wschodu Kultury" w Warszawie

Na konferencji "Wschodu Kultury" w Warszawie

Foto: Monika Kuc

Wschód Kultury,odbywający się od czerwca do sierpnia,jest efektem współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej. Festiwal ma charakter międzynarodowy, bo uczestniczą w nim artyści polscy i zagraniczni, zwłaszcza zza naszej wschodniej granicy.

Znakiem rozpoznawczym Festiwalu jest wielokulturowość, różnorodność i otwartość. Festiwal pełni role pomostu pomiędzy Wschodem a Zachodem. Podobnie jak w ubiegłym roku, będzie kulturalną demonstracją solidarności zwłaszcza z Ukrainą. Uczestniczą w nim nie tylko muzycy, ale również przedstawiciele innych dziedzin: filmu, teatru, sztuk plastycznych, fotografii, literatury.

- To niezwykła formuła kulturalnego dialogu ponad podziałami i granicami. W tym roku kwota dofinansowania festiwalu za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury ze środków MKiDN jest rekordowa i wyniesie około 2,3 mln zł – podkreśla Jarosław Czuba, dyrektor generalny w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury zachęca: - Poszukajmy czegoś dla siebie, zaprośmy swoich znajomych . Więcej czasu poświęćmy, żeby w każdym z tych miast pobyć, spróbować smaków kulturowych związanych z tym festiwalem.

Rzeszów: Europejski Stadion Kultury

Na konferencji prasowej w Warszawie prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek mówił, że Europejski Stadion Kultury, czyli rzeszowska odsłona Wschodu Kultury, to najważniejsze wydarzenie kulturalne w mieście. I wyjaśniał: - Przez ostatni rok w Rzeszowie pojawiali się ambasadorowie z różnych krajów, najważniejsi politycy, wiele organizacji międzynarodowych i wszyscy nas pytali - skąd się wziął ten sukces humanitarny, jaki odnieśliśmy, jako kraj, jako samorządy, jako społeczności lokalne, przyjmując tak wiele osób, które schroniły się u nas przed wojną. Bardzo często, jako przykład podawałem właśnie to wydarzenie i konsekwencję w budowaniu relacji kulturowych między naszymi państwami i narodami. Dodał też, że wszystko to ma szczególne znaczenie w kontekście starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Czytaj więcej

Wyjątkowe spotkanie z Gruppą

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie trwać będzie od 23 do 25 czerwca b.r.

Na Koncercie Otwarcia, promującym młodych i zdolnych twórców, wystąpi Daria ze Śląska wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej, która w ubiegłym roku miała swój debiut fonograficzny.

W tradycyjnym Koncercie Kolektywów uczestniczą polskie gwiazdy w zagranicznych duetach, m.in. Justyna Steczkowska z łotewskim zespołem Brainstorm koncertującym w całej Europie, mającym w dorobku 20 płyt i wielomilionową liczbę odtworzeni na YT; Smolik//Kev z ukraińską raperką Aliną; Sara James z 15-letnią utalentowaną ukraińską piosenkarką Oleną Usenko oraz zespoły Bokka i Noep z Estonii. W nawiązaniu do roku kopernikańskiego tytuł tego koncertu brzmi „Uniwersum”, co oddaje także przenikanie się kultur i gatunków muzycznych.

W klubie Festiwalowym fosie Zamku Lubomirskich będą odbywały się koncerty z cyklu Electro East, prezentujące najciekawszych artystów sceny alternatywnej.

Europejski Stadion Kultury ma charakter interdyscyplinarny, więc w programie obok muzyki znajdą się także wydarzenia teatralne, taneczne fotograficzne, filmowe i z zakresu sztuki wizualnych.

Lublin: Inne Brzmienia Art@Music Festival

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina zwracała uwagę, że tegoroczna lubelska odsłona Wschodu Kultury „Inne Brzmienia” jest tym bardziej wyjątkowa, że należy do wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 (tytuł ten przyznany został miastu przez Europejskie Forum Młodzieży).

Muzyczny Wschód Kultury w Lublinie (6-9 lipca) koncentruje się przede wszystkim na szeroko pojętej scenie alternatywnej ze światowymi gwiazdami i muzycznymi odkryciami. Wyjątkowy koncert da legendarna brytyjska formacja Ladytron .

Wystąpi także Stian Westerhus, wybitny gitarzysta i producent, udzielający w się m.in. w takich formacjach jak Ulver, Jaga Jazzist czy Puma. I czołowa formacja niemieckiej sceny awangardowej - trio To Rococo Rot, łącząca żywe brzmienia instrumentalne z elektroniką.

Warto także zauważyć Dead Cat in a Bag – artystów z Turynu, którzy czerpią z bogatej tradycji wielkich songwriterów, oraz na wschodzącą gwiazdę londyńskiej sceny niezależnej - Nuhę Ruby Ra.

Wśród polskich wykonawców prym będą wiedli  artyści związani ze świętującą swoje 25-lecie wytwórnią Gusstaff Records: Tuleje, Atol Atol Atol, Contemporary Noise Ensemble, Jakub Skorupa.

Nie zabraknie także grup z Ukrainy. Wystąpią jazzowy Hyphen Dash i elektroniczne The Lasy Jesus i Monoconda.

Będzie także ambitne kino, wystawy i spotkania literackie wokół premierowych tytułów najlepszych wschodnich autorów w ramach Wschodniego Expressu.

Białystok: Inny Wymiar

Na białostocki program festiwalu pod hasłem „Inny wymiar” (24-27 sierpnia)złoży się 30 wydarzeń, w których wystąpią artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur. Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zachęcając do udziału w białostockim „Innym wymiarze” szczególnie podkreślał tradycję wielokulturowości mieszkańców tego regionu.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki Białymstoku wystąpią m.in. Natalia Szroeder i Kapela ze Wsi Warszawa. A także: Sutari, Petr Yac, Pink Park, Biele i Radek Nowicki, Oxford Drama, Ars Latrans Orchestra, , Katia, Youth Novels, NOWOSIELSKI Audiovisual, Miłka Malzahn, Babadag, Amrat Hussein Trio (Indie), Kiwi, Jann (, Mała Orkiestra Dancingowa, Łukasz Ojdana & Maria Ojdana i Drewo.

Inny Wymiar Sztuki obejmie dwie wystawy fotografii: „Daleki, Bliski Wschód…” Marka Doleckiego oraz „W Ukrainie” Justyny Mielnikiewicz.

Inny Wymiaru Filmu to „Trzy minuty zawieszone w czasie” (reż. Bianca Stigter) oraz„Szkice z Polski” (reż. Maurice Bekaert).

Inny Wymiar Społeczności oferuje m.in. warsztaty z tworzenia podcastów, spacery, plenerowy program muzyczny dla dzieci z tradycyjnymi baśniami tatarskimi oraz pokaz bajek z taśm filmowych z muzyką na żywo.

Kultura
"Wawel Otwarty" sprzyja rekordom zainteresowania
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Najzdolniejsza młodzież Hollywood – Chalamet, Zendaya, Mescal, Sweeney i inni
Kultura
Radziejowice czasów Sobieskiego, Krasińskich i Waldorffa w wystawie Magdaleny Piekorz
Kultura
Muzeum Gazowni Warszawskiej to nie tylko wystawa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Kultura
W bieżącym roku akademickim 575 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach Programu Stypendiów Pomostowych; w tym 367 osób dostało dofinansowanie na I rok studiów.
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku