Okazją do tego nadzwyczajnego wydarzenia jest premiera 600-stronicowego albumu-monografii „Gruppa”, wydanej przez Jerke Art Foundation. To pierwsze całościowe spojrzenie na okres współdziałania szóstki malarzy, zanim ich drogi się rozeszły i potoczyły indywidualnie. Monografia zawiera 300 reprodukcji ich prac z lat 80., ponad 160 zdjęć dokumentujących artystycznego działania, kalendarium dziejów Gruppy z lat 1982-1992 i teksty znanych krytyków.
Gruppa powstała w 1982. Utworzyła ją szóstka studentów warszawskiej ASP: Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak.
W latach 80. zrewolucjonizowali polska sztukę, wprowadzając do malarstwa figurację o brutalnej ekspresji, anarchicznych klimatach, groteskowej ironii. Ich krzykliwe o agresywnej kolorystyce obrazy miały podobną stylistykę, często powstawały zresztą podczas wspólnych sesji. Ta twórczość sprawiła, że przylgnęło do ich określenie „nowi dzicy”, co sytuowało ich w międzynarodowym kontekście najważniejszych zjawisk artystycznych lat 80., tzw. Neue Wilde.
Buntownicy
Mimo to ich sztuka wyrastała z zupełnie innego kontekstu. Jak najbardziej rodzimego. Była wyrazem buntu wobec stanu wojennego, dyktatury i zniewolenia, politycznej opresyjności autorytarnego systemu. Przeciwstawiała się mu poprzez eksplozje koloru i szyderczy atak bliski błazenadzie.