Ten graficzny biało-czerwony znak składa się ze słowa Polska i hasła „Solidarność dla wolności” wkomponowanego we flagę. Nawiązuje do wartości bliskich Polakom, komunikując nasz etos, tożsamość i sposób, w jaki działamy. Ma już 24 wersje językowe i powstają następne m.in. arabska, kazachska, słoweńska. Pomysł graficzny pozostaje zawsze czytelny, logo zachowuje ten sam charakter.
Znak powstał niedawno na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jednak jego idea ma dłuższą historię. Pomysłodawcą logotypu jest Czesław Bielecki – znany architekt, polityk i publicysta m.in. „Rzeczpospolitej”, autor książek, działacz antykomunistycznej opozycji. współzałożyciel i szef wydawnictwa CDN w latach 1982–1990, jednej z największych podziemnych oficyn wydawniczych.
Projekt logotypu Czesław Bielecki i Mateusz Machalski
- Dwa lata temu wymyśliłem hasło „Solidarność dla wolności”, nie łącząc go jeszcze w jeden logotyp symbolizujący Polskę – opowiada „Rz”. – A w pewnym momencie wpadłem na pomysł, że hasło można zapisać tak, by utworzyło pasmo czerwieni w polskiej fladze, by hasło stało się sztandarem. Dramatyczne wydarzenia, które nastąpiły potem, wraz z agresją Rosji i wybuchem wojny w Ukrainie – spowodowały, że to hasło zyskało na dobitności.
Gdy przed rokiem Czesław Bielecki opublikował w „Rzeczpospolitej” tekst „Granice wolności Europy”, w którym pisał o reakcji Unii Europejskiej na inwazję Rosji na Ukrainę i o granicach wolnej Europy, zilustrował go zaprojektowanym przez siebie logo Polski z hasłem „Solidarność dla wolności”. To był pierwsza publiczna prezentacja projektu. Wówczas w narodowych barwach Ukrainy - dla zamanifestowania naszego wsparcia dla niej.