Solidarność wczoraj i dziś

Instytut Pileckiego w Berlinie prezentuje wystawę „Solidarność. Pomoc. Wolność”, która przywołuje historię, a jednocześnie stawia pytanie, co solidarność oznacza dzisiaj, szczególnie wobec wojny w Ukrainie.

Publikacja: 05.09.2022 18:13

Solidarność wczoraj i dziś

Foto: Fotorzepa/Monika Kuc

Jej  narracja zaczyna się od przypomnienia sierpniowych strajków w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej i 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, które znacznie wykraczały poza sprawy ekonomiczno-socjalne. Domagano się w nich wolnych związków zawodowych, prawa do wolności słowa i liberalizacji systemu politycznego. Podpisane porozumienie 31 sierpnia 1980 roku przez MKS w Gdańsku i komisję rządową utorowało drogę do utworzenia 17 września NSZZ „Solidarności”, która w latach 80. był fenomenem na skalę światową. Skupiając wówczas prawie dziesięć milionów członków stała się potężnym ruchem wolnościowym. Po wprowadzenia stanu wojennego kontynuowała działalność w podziemiu, przyczyniając się do upadku komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 roku. Polska droga do wolności stała się impulsem dla „jesieni ludów” 1989-91 i przemian ustrojowych w wielu krajach.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: „Gladiator 2” – triumf czy porażka?
Kultura
Muzeum Narodowe w Poznaniu otwiera Studyjną Galerię Sztuki Starożytnej
Kultura
Dzieło włoskiego artysty sprzedane za 6 mln dolarów. To banan i taśma klejąca
Kultura
Startuje Festiwal Niewinni Czarodzieje: Na karuzeli życia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kultura
„Pasja wg św. Marka” Pawła Mykietyna. Magdalena Cielecka zagra Poncjusza Piłata