Aktualizacja: 02.12.2018 17:09 Publikacja: 02.12.2018 17:09
Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki
Foto: Fotorzepa, Monika Kuc
Foto: Fotorzepa, Monika Kuc
Foto: Fotorzepa, Monika Kuc
Jury podkreśliło, że unikalne cechy ich projektów potwierdzają tożsamość miejsca i wzbogacają przyrodnicze i kulturowe otoczenie. I jako przykłady realizacji szczególnie zasługujących na uwagę podało: budynki wielorodzinne we Wrocławiu, zagospodarowania Placu Bohaterów Getta (Zgody) w Krakowie oraz Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ulicy Focha w Krakowie.
Na uroczystości wręczenia nagrody 30 listopada w siedzibie SARP-u w Warszawie laureaci mówili, że ten rok jest dla nich podwójnie wyjątkowy, bo świętują właśnie 30-lecie współpracy, przyjaźni i działalności zawodowej. - W naszym zawodzie warto szukać prawdy i piękna – zapewniali.
Krakowscy architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak pracuja razem od 1988 roku. Ukończyli Wydział Architektury oraz Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. W latach 1992-1999 pracowali na tym wydziale jako wykładowcy; w latach 2003-2009 prowadzili studio projektowe na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Własną pracownię prowadzą od 1995 roku. Są laureatami kilkudziesięciu konkursów i wielu nagród. Obecnie pracują nad przebudową pałacu i Muzeum XX Czartoryskich w Krakowie, rekonstrukcją zamku Zawiszy Czarnego w Rożnowie, budynkami obserwatorium astronomicznego w Niepołomicach i hotelu w Katowicach przy ul. Chorzowskiej oraz kilkoma zespołami budynków mieszkalnych w Krakowie
Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ulicy Focha w Krakowie została otwarta w maju tego roku. Betonowo-stalowy budynek o rdzawej elewacji z kortenu i nieregularnej formie przypomina rzeźbę wspaniale wpisaną w zielony krajobraz (zielony taras jest także częścią dachu). Z wnętrza budynku przez elewację zachodnią widoczna jest panorama wzgórza z Kopcem Kościuszki. Z hallu wejściowego roztacza się widok na Błonia. Obiekt tworzą zróżnicowane funkcjonalne płaszczyzny poziome i nachylone, wewnętrzne i zewnętrzne..
W 2003 roku Lewicki i Łatak wygrali konkurs na wizję zagospodarowania krakowskiego placu Bohaterów Getta (wcześniej Zgody). Zamiast tradycyjnego pomnika stworzyli tam nietypowe miejsce pamięci, projektując przestrzenną kompozycję placu , który w czasie wojny znajdował się w centrum getta.. O tragicznych losach jego mieszkańców symbolicznie przypominają na nim rozstawione puste metalowe krzesła.
Jak mówią sami projektanci: „Postanowiliśmy całym wnętrzem placu opowiedzieć o historii tego miejsca. Pamięć o tych, których już nie ma, wyrażona jest przez nagromadzenie zwykłych przedmiotów. Krzesła, studnia z pompą, kosze na śmieci, wiaty przystanków tramwajowych, stojaki na rowery, nawet znaki drogowe, oprócz codziennych funkcji użytkowych nabrały aspektu symbolicznego. Wybraliśmy spatynowany brąz, skorodowane żeliwo, ocynkowanie, które staje się matowe. Kostkę z szarego sjenitu i zwykły beton. Dzięki uważności miejscowej Rady Dzielnicy pozostał na placu i stał się częścią naszego projektu także przedwojenny dworzec autobusowy „Karpaty”, zrealizowana w latach 1930-31 praca znakomitego żydowskiego architekta, Adolfa Siódmaka.”
Wyjątkową realizacją jest także Flyspot w Morach pod Warszawą – 27-metrowa betonowa wieża o futurystycznym wyglądzie, która kryje tunel aerodynamiczny, czyli symulator swobodnego spadania. To w pierwsza w Polsce konstrukcja, gdzie można doświadczyć niezwykłych wrażeń latania.
Ale projektują także nowoczesne funkcjonalne domy mieszkalne, np. przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, w którym zadbali, żeby wyróżniał się indywidualnością.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Nad Bałtykiem powstaje willa projektu biura Reform Architekt. Lokalizacja jest unikatowa – obiekt stanie tuż nad brzegiem morza na polskim wybrzeżu.
Odbudowa paryskiej katedry Notre trwała ponad 5 lat. Po drodze nie obyło się bez konfliktów i kontrowersji.
W Bratysławie powstanie kompleks wieżowców. Jeden z nich będzie drugim najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, tuż po warszawskim Varso Tower.
Królewskie Towarzystwo Architektów Brytyjskich wybrało najlepszy budynek na świecie. To drewniany blok mieszkalny z mieszkaniami socjalnymi, znajdujący się pod Barceloną.
Czy wnętrza mogą być analogowe? Zdaniem projektantów – jak najbardziej. To wyraźny trend, który pokazuje, jak bardzo zmienia się nasze myślenie o tym, czego najbardziej potrzeba nam w domach.
Okryte złą sławą więzienie w Kalifornii czekają rewolucyjne zmiany. Władze stanu chcą wprowadzić rozwiązania stosowane z sukcesami przez państwa skandynawskie.
Znamy wyniki konkursu World’s Best Vineyards 2024. W tym roku tytuł najpiękniejszej winiarni na świecie trafił do Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal w Hiszpanii.
W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Restaurant & Bar Design Awards, w którym nagradzane są najlepiej zaprojektowane lokale gastronomiczne z całego świata, wyróżnienie zdobyła kawiarnia „Woda” z Bydgoszczy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas