Kolekcja Czartoryskich to nie tylko „Dama z Gronostajem”

Izabela Czartoryska ponad 216 lat temu założyła na terenie swojej posiadłości w Puławach pierwsze muzeum na ziemiach polskich. Składały się na nią kolekcje obrazów, dzieł sztuki i ważnych pamiątek historycznych. W muzeum księżna chciała „zbierać pamiątki polskie, by je potomności powierzyć”. Ta idea ziściła się u progu 100. rocznicy odzyskania niepodległości, kiedy własnością skarbu państwa stała się kolekcja Czartoryskich.

Publikacja: 07.01.2019 09:23

fot. Portret damy z gronostajem

Wśród zbiorów znajdują się wyjątkowe obrazy  jak „Polonica – Rok 1863” Jana Matejki, rysunki i szkice autorstwa Renoir’a, ryciny Albrechta Dürera oraz dzieła sztuki światowej klasy: „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta i „Dama z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci. Wartość tego obrazu szacowana jest przez ekspertów nawet na miliard dolarów.  Inny dzieło Da Vinciego, Salvator Mundi, sprzedano w 2017 roku za 450,3 mln dolarów. Dla porównania cała kolekcja Czartoryskich stała się własnością skarbu państwa za około 400 milionów złotych.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Co nowego w kinach?
Kultura
Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach
Kultura
Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego
Kultura
Paszporty „Polityki”: Marek Koterski, ukarana hafciarka i demaskatorzy rosyjskich agentów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kultura
Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego