Klata wziął na warsztat wybrane wątki z każdej z trzech części powieści Sienkiewicza i obnażył pełną stereotypów, nieprawdziwą wizję patriotyzmu i polskości. Akcja rozgrywa się na Jasnej Górze, gdzie w kaplicy wypełnionej szpitalnymi łóżkami schroniła się grupa życiowych rozbitków. To ci amatorzy poubierani w dresy i ciuchy z lumpeksu wcielają się w Sienkiewiczowskich herosów.
Mimo że premiera odbyła się ponad dwa lata temu, szef WST Maciej Nowak mówi, że „Trylogia" to wciąż ważny spektakl, wywołujący u widzów skrajne reakcje. Jedni wychodzą w trakcie, trzaskając z oburzeniem drzwiami, inni nagradzają Klatę i jego aktorów wielominutową owacją.
Mniejsze emocje budzi „Lalka" z gdyńskiego Teatru Muzycznego, choć jej twórcy również odważnie potraktowali klasykę. Musieli się zmierzyć nie tylko z powieścią Prusa, ale także jej wizją utrwaloną w filmie Wojciecha Hasa oraz serialu Ryszarda Bera. Wojciech Kościelniak zamienił opowieść o Wokulskim w przebojowy swingujący musical. Jego bohaterowie przypominają marionetki uwikłane w społeczne zależności i goniące za zyskiem.
„Trylogia" grana będzie w sobotę i niedzielę o godz. 19 w Teatrze Polskim. „Lalka" – na finał festiwalu, w czwartek i następny piątek (15.05) o godz. 19 w Dramatycznym. W drugim tygodniu WST przed nami jeszcze m.in. „Babel 2", czyli tekst Jelinek zrealizowany przez Maję Kleczewską ze studentami krakowskiej PWST (piątek – sobota, godz. 22, Instytut Teatralny). Trwa Wałbrzych Fest. A wśród wydarzeń wieńczących WST ciekawie zapowiada się wystawa teatralnych plakatów, która 15 kwietnia zostanie otwarta w Wilanowie.
[30]/31. Warszawskie Spotkania Teatralne, bilety: 25 – 120 zł, wejściówki: 20 zł, dostępne w kasach teatrów, w których grane są spektakle, oraz w Instytucie Teatralnym, ul. Jazdów 1, piątek (8.04) – piątek (15.04)