Festiwal organizowany jest przez Fundację Jazz Jamboree i do ubiegłego roku używał tej nazwy. W tym roku byłby to 58. Festiwal Jazz Jamboree, ale organizatorzy stracili ostatecznie prawo do używania historycznego logo. Bywalcy pamiętają, że impreza gromadziła jesienią tłumy w Sali Kongresowej, a w najlepszych latach do Warszawy przyjeżdżała czołówka światowego jazzu z Milesem Davisem, Sonnym Rollinsem i Dexterem Gordonem na czele. Zaś z krajów bloku wschodniego przybywała tłumnie publiczność, która takich festiwali u siebie nie miała.
– Fundacja Jazz Jamboree powróciła do takiej nazwy festiwalu, jaka była przed „Jazz Jamboree" – powiedział „Rzeczpospolitej" jazzman Krzysztof Sadowski. – Dwa pierwsze festiwale, które po Sopocie odbyły się w Warszawie, nazywały się Jazz '58 i Jazz '59, dlatego nasz festiwal nosi nazwę Jazz '2016. Wracamy do początków.
Od kilku lat mówiło się, że Jazz Jamboree upada, ma coraz słabszy program. Był to efekt coraz słabszego wsparcia sponsorów. W tej sytuacji wyjściem było postawienie na polskich wykonawców.
– Dobierając repertuar, staramy się od lat przedstawić polskich, znakomitych jazzmanów na tle innych, zagranicznych sław amerykańskich czy europejskich – mówi Krzysztof Sadowski z Fundacji Jazz Jamboree. – W ramach naszych możliwości finansowych udało się przygotować interesujący program. Największą gwiazdą będzie Jean-Luc Ponty, którego dawno w Polsce nie było. W dwóch, trzech utworach zagra z naszym Adamem Bałdychem. Ponty nie znał jego nagrań, ale kiedy wysłałem mu linki Adama na YouTube, od razu się zgodził na wspólny występ. W tym przypadku to dowód uznania dla polskiego skrzypka i jego niewątpliwie wybitnego talentu. Polsko-amerykański kwintet saksofonisty Borysa Janczarskiego i perkusisty Stephena McCravena z udziałem polskich jazzmanów i trębacza Rassula Siddika także wpisuje się w moją ideę łączenia naszego jazzu z amerykańskim.
Ponty jest legendą jazzowych skrzypiec, spadkobiercą Stephane'a Grappellego i twórcą francuskiej szkoły gry na tym instrumencie. W latach 70. XX wieku osiągnął dużą popularność albumami „Aurora" i „Imaginary Voyage". Koncert zespołu Jeana-Luca Ponty'ego odbędzie się 8 grudnia w klubie Palladium, a Janczarski & McCraven Quintet wystąpi dzień później w Muzeum Powstania Warszawskiego. Festiwal otworzy 3 grudnia recital gitarzysty Andy'ego McKee.