Organizatorzy tegorocznej imprezy proponują tym razem przeniesienie się do czasów po II wojnie światowej, by zrozumieć proces odbudowywanej z gruzów stolicy. Przez dwa kolejne weekendy chętni będą mogli zwiedzić pracownie architektów, konserwatorów i rzemieślników związanych z odbudową, a także prywatne mieszkania zwykłych mieszkańców Warszawy.
Na Nowym Mieście odwiedzić będzie można zatem pracownię rodziny Jarnuszkiewiczów, gdzie tworzył Jerzy Jarnuszkiewicz, m.in. twórca rzeźby Małego Powstańca znajdującej się na Podwalu. Jego ojciec Mieczysław i starszy brat Wojciech zrealizowali podczas odbudowy arcydzieła metaloplastyki na Starym Mieście m.in. Bazyliszka oraz szyld z krokodylem.
Na Żoliborzu, na placu Henkla czeka na zwiedzających mieszkanie w budownictwie z lat 50. z półokrągłymi sufitami i krzywymi ścianami. W niedzielę natomiast festiwal skoncentruje się na Saskiej Kępie, gdzie będzie można zobaczyć pracownie artystów: Zofii i Wojciecha Czerwoszów oraz Jerzego Chojnackiego, którą opiekuje się Magdalena Czerwosz – również artystka. A w ogrodzie rzeźbiarza Stanisława Sikory, o pracowni ojca, będącej niegdyś sercem spotkań saskich rzeźbiarzy, opowie syn – fotograf Tomasz Sikora.