- Mój stosunek do nowego ambasadora (USA w Polsce) będzie cechował się serdecznością i cierpliwością, bez dwóch zdań - zapowiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Albo nasz kraj pogodzi się z pacyfikacją Strefy Gazy i planami zmiany siłą granic na Bliskim Wschodzie przez premiera Izraela, albo czeka nas kryzys w relacjach z Waszyngtonem.
Waszyngton i Kreml przyznają, że prowadzą zakulisowe negocjacje w sprawie zakończenia działań zbrojnych. Pojawiają się domysły, że jawne rozmowy mogą zacząć się nawet w lutym.
Na razie jest niewielki postęp w realizacji przedsięwzięcia upamiętniającego polskie ofiary Trzeciej Rzeszy. Nie znaczy to, że powstanie zgodnie z obecnymi założeniami.
W globalnym wyścigu technologicznym sztuczna inteligencja staje się nową bronią. Chiny i USA rywalizują o dominację, a Polska stoi na rozdrożu: rozwijać nowoczesne technologie czy pozostać liderem eksportu rolnego? Czy decyzja USA o ograniczeniu nam dostępu do czipów skazuje nas na drugą ligę?
Była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher najprawdopodobniej znów zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych - twierdzą źródła dyplomatyczne. Ale nie będzie to ponowna misja w Warszawie.
Rywalizacja między USA a Chinami w trakcie prezydentury Donalda Trumpa się zaostrzy, a bezpośrednie starcie pozostaje głównym punktem strategicznych kalkulacji obu supermocarstw. Światło na amerykańsko-chińskie relacje rzuca to, jak Trump jest przedstawiany w Państwie Środka.
Do zapewnień o szybkim zakończeniu wojny nowy prezydent USA zaczął dodawać groźby pod adresem Władimira Putina. Waszyngton ma możliwości wywarcia presji na Moskwę.