Najlepiej widać to w dzień Wszystkich Świętych, kiedy na cmentarzu spotykają się rodziny i znajomi. Rozmawiają nie tylko o zmarłych, ale na różne tematy.
Cmentarz, tak jak inne przestrzenie publiczne, żyje swoim rytmem, wyznaczanym przez pory roku i święta w kalendarzu. Jest miejscem, które dotyczy nas wszystkich. Większość ludzi przynajmniej raz w roku go odwiedza.
Poza tym tak jak do centrów handlowych nie przychodzi się wyłącznie po to, by kupować, tak nie wszyscy na cmentarze przychodzą, by wspominać zmarłych. Zimą cmentarze, np. w Katowicach, stają się terenami, gdzie dzieci jeżdżą na sankach. Zasypane śniegiem alejki są idealne do ciągnięcia sanek przez rodziców. Cmentarz pełni też rolę parku.
Co jest ciekawego dla socjologa w cmentarzach?
Odzwierciedla to, co działo się w życiu społeczności, która go wzniosła – styl życia, jej losy historyczne. Np. jedna z najstarszych nekropolii w Katowicach, cmentarz ewangelicki przy dzisiejszej ul. Francuskiej, została ufundowana przez niemieckich założycieli miasta w połowie XIX wieku. Z jego najstarszej części pozostał jedynie fragment, bo po wojnie niszczono wszystko, co niemieckie.
Czym różnią się współczesne nekropolie od starszych?