Jerzy Owsiak zaapelował do prokurator Ewy Wrzosek. „Proszę cały czas trwać w swoich przekonaniach”

„Z całego serca wspieram Panią, a życząc wytrwałości, proszę cały czas także trwać w swoich przekonaniach i posługując się od początku do końca, powtarzam, od początku do końca, literą prawą, tak jak pani to robiła dotąd, nie odpuścić nikomu łamania prawa wobec Pani” - zaapelował do prokurator Ewy Wrzosek prezes fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.

Publikacja: 20.03.2025 20:35

Prezes zarządu fundacji WOŚP Jerzy Owsiak

Prezes zarządu fundacji WOŚP Jerzy Owsiak

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

We wtorek prokurator Ewa Wrzosek poinformowała, że wystąpiła o zapewnienie ochrony. Jak tłumaczyła, powodem są liczne groźby karalne, które kierowane są pod jej adresem. - Wystąpiłam drogą służbową z wnioskiem o zapewnienie ochrony z uwagi na niezliczoną liczbę kierowanych wobec mnie gróźb karalnych i nawoływania do popełnienia przestępstw na moją szkodę, w tym niewyobrażalnej kampanii hejtu i nienawiści, inspirowanej przez osoby publiczne i polityków – mówiła w rozmowie z PAP.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował na platformie X, iż wraz z prokuratorem krajowym zadeklarował pomoc w zapewnieniu prok. Wrzosek bezpieczeństwa, „jeśli poczuje się zagrożona groźbami, które także od soboty padają pod jej adresem". Jak przy tym zaznaczył, „skorzystanie z ochrony jest jednak jej autonomiczną decyzją".

Czytaj więcej

Sprawa śmierci Barbary Skrzypek. Prokurator Ewa Wrzosek wystąpiła o ochronę

W czwartek prokurator Wrzosek przekazała PAP, że „złożyła do Prokuratora Krajowego zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa poprzez opublikowanie na jednym z profili w mediach społecznościowych dokumentu w postaci kwestionariusza paszportowego zawierającego mojego dane osobowe”. - Ujawnienie informacji o takim stopniu szczegółowości może posłużyć do wykorzystania ich w sposób stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa mojego i osób mi najbliższych – powiedziała.

Jerzy Owsiak staje w obronie Ewy Wrzosek

Do sprawy odniósł się Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). „Ujawniono publicznie Pani wszystkie dane, łamiąc podstawową zasadę poszanowania prywatności. To się nie mieści w głowie. Spotyka się Pani z ogromem hejtu, który także ja przeżywam od wielu, wielu, wielu lat, w tym z groźbami karalnymi. Wiem, co to są groźby karalne. Trudno odróżnić napitych albo trzeźwiejących szaleńców od tych, którzy być może rozpoczynają w swoich skłębionych, morderczych myślach kombinowanie, jak faktycznie dokonać zbrodni. To potrafiło, przynajmniej u mnie, rozdygotać całą codzienność" - napisał we wpisie opublikowanym na Facebooku.

„To potrafiło wywoływać zatrważające myśli o najbliższych, przyjaciołach, o tych, z którymi człowiek pracuje. Piekielna maszyna, która pobudza takie myślenie, bezpardonowo w swoich newsach, programach, komentarzach, brnie do przodu bez żadnych oporów. Nie licząc się z nikim i niczym” - czytamy.

Prezes Fundacji WOŚP zaapelował do prokurator, by „nie odpuściła nikomu łamania prawa”. „Ja, moi najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy w Fundacji stali, stoją i będą stać za mną murem. Już pokazaliśmy, że można temu złu się przeciwstawić. Z całego serca wspieram Panią, a życząc wytrwałości, proszę cały czas także trwać w swoich przekonaniach i posługując się od początku do końca, powtarzam, od początku do końca, literą prawą, tak jak pani to robiła dotąd, nie odpuścić nikomu łamania prawa wobec Pani” - napisał Owsiak.

Śmierć Barbary Skrzypek

Wieloletnia współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i członkini zarządu spółki Srebrna zmarła w sobotę 15 marca. Kilka dni wcześniej Barbara Skrzypek była przesłuchiwana w sprawie spółki Srebrna i inwestycji „dwie wieże” przez prokurator Ewę Wrzosek. Do przesłuchania doszło w obecności pełnomocników pokrzywdzonego adwokatów Jacka Dubois i Krystiana Lasika, bez udziału pełnomocnika Skrzypek (nie zgodziła się na to prokuratura).

Politycy PiS, w tym lider partii Jarosław Kaczyński, uważają, że istnieje związek między przesłuchaniem Barbary Skrzypek a jej śmiercią. - To napięcie było ogromne, bo wiedziała, jak bardzo zaciekłym przeciwnikiem naszym jest pani Wrzosek. Jednocześnie wiedziała, co się dzisiaj w Polsce wyprawia. I trudno już mówić o łamaniu praworządności, o śmierci państwa prawa, ale trudno już mówić o tym, żeby to prawo w Polsce istniało – mówił w sobotę Kaczyński.

Prokuratura reaguje na groźby i nawoływania do zabójstwa Jerzego Owsiaka

W styczniu Prokuratura Krajowa informowała, że śledczy z całego kraju prowadzili szereg postępowań w związku z przestępstwami, które miały być popełnione na szkodę Jerzego Owsiaka. Dotyczą one w głównej mierze domniemanych gróźb karalnych (art. 190 par. 1 kk) oraz publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa (art. 255 par. 2 kk). Prokuratura na ten moment informuje w sumie o 11 postępowaniach.

Czytaj więcej

Ponad 10 postępowań ws. gróźb i nawoływania do zabójstwa Jerzego Owsiaka

W większości przypadków sprawca został wykryty – pozyskany został materiał dowodowy, pozwalający postawić zarzuty danej osobie. Sprawy prowadzone są przez prokuratury rejonowe w Krośnie, Gostyniu, Radomiu, Toruniu, Łodzi, Tarnowskich Górach i Suwałkach, zaś w sumie trzy sprawy – w Warszawie.

We wtorek prokurator Ewa Wrzosek poinformowała, że wystąpiła o zapewnienie ochrony. Jak tłumaczyła, powodem są liczne groźby karalne, które kierowane są pod jej adresem. - Wystąpiłam drogą służbową z wnioskiem o zapewnienie ochrony z uwagi na niezliczoną liczbę kierowanych wobec mnie gróźb karalnych i nawoływania do popełnienia przestępstw na moją szkodę, w tym niewyobrażalnej kampanii hejtu i nienawiści, inspirowanej przez osoby publiczne i polityków – mówiła w rozmowie z PAP.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Końskie: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki starli się w debacie. Krzysztof Stanowski: Wszystkich nie ma
Kraj
Wydarzenia radomskie 1976 roku ponownie trafią pod lupę śledczych
Materiał Promocyjny
EFNI Wiosna w Warszawie: o polskiej prezydencji i przyszłości rynku pracy
Kraj
Rosjanie zostają w Krakowie. PKP przedłużą umowę na najem budynku konsulatu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kraj
Raport po bełkotliwym wystąpieniu ministra. Nie alkohol, lecz silny wiatr