Warszawa: zwłoki w Wiśle

Policyjny patrol znalazł ciało mężczyzny w Wiśle na wysokości mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie.

Aktualizacja: 05.06.2015 11:22 Publikacja: 05.06.2015 11:08

Warszawa: zwłoki w Wiśle

Foto: Fotorzepa/Adam Burakowski

Funkcjonariusze mieli dziś normalny patrol. Razem z nimi po rzece pływała ekipa TVP Info. – Chcieliśmy pokazać pracę policji rzecznej oraz to, jak dba o bezpieczeństwo nad wodą – opowiada Agata Król, reporterka stacji.

Jednak wspólne pływanie z policją nie było zwyczajne. Ten wspólny patrol w małej zatoce w pobliżu mostu Śląsko-Dąbrowskiego znalazł zwłoki mężczyzny.

Na razie nie wiadomo kto to jest, ani w jaki sposób zginął. Na miejsce przyjechał już prokurator, który prowadzi oględziny zwłok.Trwa ustalanie tożsamości ofiary.

Jak wynika z danych MSW od maja utonęły już 33 osoby. W ubiegłym roku takich przypadków było aż 646. -To o 63 osoby mniej, niż w 2013 roku, ale liczba utonięć wciąż jest niepokojąco wysoka – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik resortu.

Co jest przyczyną utonięć? - Brak ostrożności, przecenianie swoich umiejętności, a przede wszystkim alkohol to najwięksi wrogowie bezpieczeństwa nad wodą – wylicza pani rzecznik.

W ubiegłym roku co czwarta osoba, która utonęła była pijana. Wśród innych przyczyn utonięć były też: kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym (104 ofiary), nieostrożność podczas przebywania nad wodą (56 ofiar), nieostrożność w czasie łowienia ryb (41 ofiar) oraz kąpiel w miejscu zabronionym (36 ofiar).

Większość ofiar to osoby powyżej 50. roku życia (268 przypadków). O blisko połowę zmalała liczba utonięć wśród dzieci i młodzieży. W ub. roku w ten sposób zginęło 24 osoby w wieku 15-18 lat, a rok wcześniej było 45 takich przypadków. A w przedziale 8-14 ofiar było o osiem mniej niż w 2013.

Policja apeluje o ostrożność nad wodą. - Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik – prosi Małgorzata Woźniak.

Podkreśla, że pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Urzędniczka zwraca też uwagę, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się też w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne