"Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca". Apel premiera ws. ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

Rzeź wołyńska to było ludobójstwo. Mordowanie Polaków siekierami, widłami, piłami, palenie żywcem było czymś tak niewyobrażalnie okrutnym, że niech ta zagłada ma miano specjalne - genocidium atrox, ludobójstwo straszliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Apelował do Ukraińców o wydanie zgody na ekshumację i pochowanie ofiar.

Publikacja: 11.07.2023 14:27

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu w 80. r

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej

Foto: PAP/Andrzej Lange

zew

W 80. rocznicę Krwawej Niedzieli, czyli kulminacji rzezi wołyńskiej, premier Mateusz Morawiecki wziął udział w ceremonii zorganizowanej przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

- W sarkofagu, który tutaj znajduje się pod krzyżem wołyńskim zebrana została ziemia z tysięcy polskich miejscowości, wsi, chutorów, przysiółków, których nazwy znajdują się na tych 18 tablicach tutaj za mną. To ziemia, w którą wsiąkła krew ponad 100 tysięcy naszych rodaków, mieszkańców II Rzeczypospolitej w latach 1942-1947 - powiedział w wystąpieniu podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kraj
Donald Tusk: Sondaże nie będą miały wpływu na moje decyzje ws. Ukrainy
Kraj
Najgorętszy kartofel kampanii prezydenckiej. Co z wysłaniem polskich wojsk do Ukrainy?
Kraj
LOT za rządów PiS popłynął na Uzbekistanie. W tle afera wizowa i lobbing
Kraj
Morawiecki o Brzosce, Tusku i ostrym wpisie Janusza Kowalskiego. "Niech mnie pan nie rozśmiesza"
Kraj
Krystyna Piórkowska złowiła kolejnego polonika
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce