Populistyczna licytacja Morawieckiego i Ziobry. „To brudna polityka”

„Zamiast ścigać się, kto bardziej chce przywrócenia kary śmierci w Polsce, Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro powinni dofinansować Niebieską Linię z Funduszu Sprawiedliwości. Państwo – działające tak jak teraz - nie zapobiegnie kolejnym tragediom” – mówi Jacek Nizinkiewicz w rozmowie z Cezarym Szymankiem.

Publikacja: 10.05.2023 16:08

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro w rządowych ławach

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro w rządowych ławach

Foto: PAP, Marcin Obara

To był poniedziałek, 8 dzień maja 2023 r.

"Kamilek zmarł dziś rano. Bezpośrednią przyczyną śmierci chłopca była postępująca niewydolność wielonarządowa. Doprowadziła do niej poważna choroba oparzeniowa i ciężkie zakażenie całego organizmu, spowodowane rozległymi, długo nieleczonymi ranami oparzeniowymi" - napisał w oświadczeniu Wojciech Gumułka, rzecznik Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

8-latek przez cały czas pobytu w szpitalu był głęboko nieprzytomny. Kamil został pod koniec marca pobity i oblany wrzątkiem. Nikt nie udzielił mu pomocy. Śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa ośmiolatka prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

Chłopca w mieszkaniu znalazł biologiczny ojciec Kamila, który wezwał pogotowie. Lekarze podkreślali, że stan ośmiolatka od początku był bardzo ciężki. 3 kwietnia Kamil trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze stwierdzili, że chłopczyk był już wcześniej maltretowany - miał złamania rąk i nóg oraz ślady przypalania papierosami.

Ziobro żałuje, że nie ma kary śmierci

Głównym podejrzanym w sprawie jest ojczym Kamila 27-letni Dawid B. Zarzuty nieudzielenia pomocy usłyszała matka chłopca, 35-letnia Magdalena B., jej 45-letnia siostra Aneta J. oraz jej 61-letni mąż Wojciech J. Ojczym i matka ośmiolatka są w areszcie.

- Wydałem polecenie, aby doszło do niezwłocznej zmiany kwalifikacji prawnej czynu zarzuconego sprawcy tego ohydnego, okrutnego, zbrodniczego zachowania – mówił w poniedziałek prokurator generalny i minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro poinformował, że formalnie ojczym dziecka podejrzany jest o usiłowanie zabójstwa, ale teraz będzie odpowiadał za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem oraz znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem.

We wpisie w mediach społecznościowych poświęconym sprawie Ziobro stwierdził dodatkowo, że "nie ma też w Polsce adekwatnej kary za tę potworną zbrodnię". "Niestety, w Polsce mamy tylko dożywocie…" – napisał minister sprawiedliwości.

Polska ma problem z przemocą

- W Polsce brakuje całościowego systemu monitorowania przypadków krzywdzenia dzieci - uważa adwokat Natalia Klima-Piotrowska, przewodnicząca komisji praw człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W rozmowie z Nadią Senkowską na pytanie, czy w Polsce działamy od tragedii do tragedii odpowiada:

- Niestety. Kiedy ona już się wydarzy, wszyscy apelują o zmianę systemu, ale potem niewiele się dzieje. Zresztą w naszym kraju mamy problem z przemocą nie tylko wobec dzieci, ale też z przemocą w ogóle, a w szczególności ze względu na płeć. Powstają co prawda różne akty prawne, których celem jest jej zwalczanie i zapobieganie jej, ale w praktyce odnoszą się one tylko do poszczególnych wycinków rzeczywistości. Rodzina wciąż postrzegana jest jako świętość i struktura, w którą się nie ingeruje. Pokutuje myślenie stereotypowe. Zdarza się nadal, że sądy nie wierzą moim klientkom – kobietom doświadczającym przemocy. Poza tym brakuje edukacji, a o tym, czym jest przemoc, jak ją rozpoznawać i na nią reagować, powinniśmy uczyć dzieci już od najmłodszych lat – mówi adwokat Natalia Klima-Piotrowska, przewodnicząca komisji praw człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Morawiecki też za karą śmierci

- W tych okolicznościach, w których działamy powinniśmy zdecydowanie, podkreślam zdecydowanie wzmocnić zapisy Kodeksu karnego, które mówią o znęcaniu się, znęcaniu się nad dzieckiem, nad niewinnymi, po prostu nad drugim człowiekiem, a w szczególności o znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem. Polecam ministrowi sprawiedliwości bardzo pilne zajęcie się tym tematem od tej strony – premier Mateusz Morawiecki wygłosił te słowa dziś (środa).

Premier mówił, że w przypadku artykułu 207 Kodeksu karnego dolny próg kary za znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą są zbyt niskie (3 miesiące lub jeden rok, gdy mamy do czynienia ze szczególnym okrucieństwem lub 2 lata, gdy następstwem jest targnięcie się ofiary na własne życie - red.).

- Miejsce takich oprawców, zwyrodnialców jest nie tylko w więzieniu. Ja swoje zdanie wyraziłem na ten temat już nie raz, że dla przestępstw ze szczególnym okrucieństwem, z taką premedytacją, wobec tak niewinnych ofiar, ja jestem zwolennikiem przywrócenia kary śmierci - mówił premier Mateusz Morawiecki. Dla przypomnienia, w poniedziałek Zbigniew Ziobro ubolewał z powodu braku kary śmierci w Polsce.

PiS na zwarcie z Suwerenną Polską

Tak PiS mówi dziś o politykach Suwerennej, czyli Solidarnej Polski. Wczoraj między jednymi i drugimi doszło do zwarcia, które wygrali ci drudzy.

PiS nie udało się odwołać ze składu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka polityków Suwerennej Polski. 214 głosów za, 216 przeciwko, 7 głosów wstrzymujących się – taki był niespodziewany rezultat głosowania w Sejmie.

- Cały czas liczę na bardzo mocną refleksję po stronie posłów Suwerennej Polski. Posłów, którzy podkreślają swoją odrębność, ale nigdy w wyborach nie uzyskali 5 proc. Są w Sejmie tylko dlatego, że startowali z list Prawa i Sprawiedliwości, a podczas wyborów swój znaczek partyjny ukrywają, a przede wszystkim eksponują logo Prawa i Sprawiedliwości - mówi Łukasz Schreiber szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Ziobro sam do Sejmu nie wejdzie

W sondażu United Surveys przeprowadzonym dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 31,3 proc. głosów.

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, którą popiera 24,7 proc. respondentów. Dwucyfrowy wynik uzyskała również koalicja PSL - Polska 2050 - 14,6 proc.

Do Sejmu dostałyby się również Lewica - 9,6 proc. oraz Konfederacja - 8,7 proc.

Progu nie przekroczyła partia Zbigniewa Ziobry - Suwerenna Polska, która uzyskała 1,2 proc. głosów. 9,9 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać na kogo oddałoby głos.

Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko