#RZECZoPOLITYCE: Barbara Nowacka, Krzysztof Bosak i Michał Jaros

Wtorkowy program #RZECZoPOLITYCE o 9.00 prowadził Jacek Nizinkiewicz. Jego gośćmi byli: Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu, współzałożycielka stowarzyszenia Inicjatywa Polska, Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego, były poseł LPR i Michał Jaros, były poseł PO, który właśnie przeszedł do Nowoczesnej.

Aktualizacja: 14.06.2016 09:47 Publikacja: 13.06.2016 21:33

#RZECZoPOLITYCE: Barbara Nowacka, Krzysztof Bosak i Michał Jaros

Foto: rp.pl

Z Barbarą Nowacką porozmawialiśmy o liberalizacji ustawy aborcyjnej, masakrze w Orlando i przyszłości lewicy w Polsce.

Nowacka: Palikot wróci do polityki

- Twój Ruch funkcjonuje, byliśmy wszyscy razem na Paradzie Równości. Janusz Palikot? Jestem przekonana, że wróci do polityki - mówiła w #RZECZoPOLITYCE Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu.

Kim po powrocie do polityki będzie Palikot? - Osobą, którą był zawsze. Nigdy nie był politykiem prawicowym, był politykiem lewicowo-liberalnym - przekonywała Nowacka. A pytana o okres wydawania "Ozonu" zauważyła, że w tamtym czasie Palikot nie był politykiem.

Współprzewodnicząca Twojego Ruchu wyraziła obawę, że ustawa antyterrorystyczna i przyjęta wcześniej ustawa inwigilacyjna zmniejsza bezpieczeństwo Polaków, bo daje możliwość kontrolowania każdego. - To zagrożenie m.in. działalności gospodarczej - mówiła zwracając uwagę, że szeroka inwigilacja zagraża m.in. tajemnicy handlowej.

- Nie jestem za terrorystami, jestem za mądrym, bezpiecznym prawem - zastrzegła Nowacka. Przyjęte przez PiS prawo takiego charakteru jej zdaniem nie ma. - Otwiera furtkę do powszechnej inwigilacji i m.in. ograniczenia prawa do zgromadzeń publicznych. Może to być oręż do walki politycznej - ostrzegła.

Nowacka przypomniała jednocześnie, że "terrorysta, który dokonał zamachu z Orlando był dwukrotnie sprawdzany, ale służby nie dostrzegły zagrożenia". - Chcielibyśmy, wiedzieć, że nasze służby monitorują osoby podejrzane. Jestem ciekawa czy nasze służby zareagują na działania osób, które cieszą się w internecie pod własnym imieniem i nazwiskiem z zamachu w Orlando - dodała.

Mówiąc o homofobii w Polsce Nowacka podkreśliła, że Polacy nie są homofobami, ale "homofobia w Polsce się zdarza". - Dla części obecnej władzy istnienie agresywnej, homofobicznej prawicy jest korzystne - bo mogą się pozycjonować jako centrum, a przyzwalając na pewne działania mają wrażenie, że wchłaniają elektorat skrajnej prawicy - oceniła współprzewodniczącego Twojego Ruchu.

Mówiąc o PO Nowacka stwierdziła, że Platforma wprawdzie przetrwa do wyborów, bo "są tam duże pieniądze", ale partia ta - jej zdaniem - się kończy. - Polki i Polacy nie chcą powrotu rządów Platformy, czują potrzebę zmiany, ale musi to być zmiana w kierunku postępowym, uczciwym, prospołecznym - podkreśliła.

 

Krzysztofa Bosaka zapytaliśmy o politykę multi-kulti i oczekiwaniach Narodowców względem rządu PiS. 

Bosak: Kukiz'15 jest efemerydą medialną

- Jeżeli Brytyjczycy zagłosują za wyjściem z Unii to będzie to przełom - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.
Gość red. Jacka Nizinkiewicza uważa, że w Europie nie zaczyna dominować prawica, mimo pojawiających się takich głosów.

Zdaniem Bosaka przełomem może okazać się ewentualne wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej. - Referendum w Wlk. Brytanii koncentruje uwagę wszystkich eurosceptyków. Jeżeli Brytyjczycy zagłosują za wyjściem z Unii to będzie to przełom – mówił Bosak.

Na pytanie jaką partią jest Prawo i Sprawiedliwość Bosak odpowiedział, że „prawicową w sferze wartości, a lewicującą w kwestiach gospodarczych”. Jako argument podał program 500+, jego zdaniem największy program socjalny w historii Polski.

Bosak nie zgadza się z tezą, że PiS popiera Ruch Narodowy. - RN jest postrzegany przez PiS jako konkurencja, którą trzeba dusić w zarodku – powiedział.

Wiceprezes RN krytykował ruch Pawła Kukiza twierdząc, że to obecnie ok. 40 posłów, biura tych posłów w różnych województwach i po kilka osób w każdym z nich. Nazwał Kukiz’15 potwornie chaotyczną tzw. formacją. Jako przykład podał zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie przyjęcia uchodźców, pod którym ugrupowanie Kukiza zbiera podpisy. Według nieoficjalnych informacji gościa, idzie to jak po grudzie.

- Nie mając struktur, ciężko jest to zrealizować – mówił Bosak. Powiedział, że należy Kukiz’15 zaliczyć do opozycji, nie traktować jako przystawkę PiS. - Ruch Kukiza jest efemerydą medialną - ocenił.

- Redukowanie opozycji do PO i Nowoczesnej jest nieuprawnione. Ja też jestem w opozycji – mówił Bosak. Gość został zapytany czy liczy na to, że prezydent Andrzej Duda obejmie patronatem Marsz Niepodległości. - W zeszłym roku prezydent wybrnął i przysłał na Marsz pułkownika Andrzeja Pawlikowskiego z listem od siebie, zresztą bardzo fajnym – powiedział Bosak. - Patronatów nie trzeba, trzeba obecności.

Bosak mówił też o stanowisku Ruchu Narodowego do aborcji. - Jesteśmy za tym żeby była pełna ochrona życia nienarodzonego.

Jego zdaniem polityka multi kulti nie zdaje egzaminu. - Moim zdaniem nigdy nie zdawała, bo jest oparta na błędnych założeniach – powiedział Bosak.

 

Michał Jaros odpowiedział m.in. na pytanie o to, co ma Ryszard Petru, czego nie miał Grzegorz Schetyna.

Jaros: Wielu Polaków czeka na powrót Tuska

Były polityk PO Michał Jaros tłumaczył w programie RZECZoPOLITYCE powody swojego przejścia do Nowoczesnej. - Jeśli PO nie zjednoczony się z innymi partiami to nam sam koniec przegra - powiedział.

Platformę Obywatelską opuścił Michał Jaros, poseł kojarzony z frakcją Ewy Kopacz. – Nie byłem w stanie znaleźć wspólnego języka z Grzegorzem Schetyną w kwestiach programowych i personalnych. Czarę goryczy przelała jego decyzja, by ograniczyć współpracę z Komitetem Obrony Demokracji, której ja jestem gorącym zwolennikiem – powiedział „Rzeczpospolitej" Jaros.

Przed wyborami Ryszard Petru zapowiedział, że Nowoczesna nie będzie partia składającą się z polityków, którzy odeszli z innych ugrupowań. - Jestem doświadczonym parlamentarzystą. Mam takie same poglądy w wielu kwestiach jak Nowoczesna. Wartości takie jak wolność gospodarcza są dla mnie motorem napędowym - powiedział Jaros.

Jaros nie chciał zdradzać szczegółów swojego odejścia z Platformy Obywatelskiej. Przyznał, że jednym z powodów były wewnątrzpartyjne zapasy. - Trzeba umieć się elegancko pożegnać. Życzę Platformie wszystkiego dobrego. Wierzę, że dołączy do wielkiej koalicji stworzonej przez KOD - mówił polityk Nowoczesnej.

Jaros chwalił lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru. - To polityk, który jest nastawiony na rozwiązywanie problemów, nie prowadzenie sporów ze szkodą dla Polski. Nowoczesna to wspólnota wartości - mówił. - Celem partii opozycyjnych powinno być przedstawianie projektów dobrych dla Polaków, nie tylko próba odsunięcia PiS od władzy - dodał.

Polityk Nowoczesnej uważa, że wcześniejsze wybory parlamentarne powinny się odbyć, jeśli taka będzie wola parlamentarzystów. - Rząd nie może stosować ucieczek i zamydlać oczu. Powinien przyjąć ślubowanie trzech sędziów TK i opublikować wyrok z 9 marca. - ocenił.

Kraj
Nowy sondaż partyjny: KO na pozycji lidera, goni ją PiS. Kto poza Sejmem?
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Kraj
Magdalena Biejat i jej strategia. Co kryje się za hasłem „Łączy nas więcej”?
Kraj
Czy Trump powinien deportować także migrantów z Polski? Wyniki sondażu
Kraj
Polacy zbadają grobowiec tajemniczego faraona
Kraj
Rzeź wołyńska i kwestia przyjęcia Ukrainy do UE i NATO. Co sądzą o tym Polacy?